Kult hvg.hu 2019. június. 05. 13:48

Az 56-os Intézet is jelezte, hogy lehet letiltani a nekik adott interjúkat

Rainer M. János levelében azt írta, ha valaki úgy érzi, a Veritas Intézetnél nem lesz jó helyen az interjúja, megteheti, hogy letiltja a hozzáférést.

Ahogy megírtuk, a kormány döntése értelmében június 15-től a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár működteti az 1956-os Intézetet és a hozzá tartozó Oral History Archívumot. A hírre reagálva a Blinken Nyílt Társadalom Archívum (más néven OSA Archívum) azt javasolta a még élő interjúalanyoknak, hogy – amennyiben erre jogi lehetőségük van – vonják vissza hozzájárulásukat a velük készített interjúk szabad felhasználására vonatkozóan. Elsőként Kőszeg Ferenc próbálta meg visszakérni az életút interjúját, ám mivel erre nem volt lehetősége, végül letiltotta az ahhoz való szabad hozzáférést.

Rainer M. János, az 56-os Intézet vezetője az intézmény honlapján közzétett levelében adott ki tájékoztatást arról, hogy hogyan van erre lehetősége bárkinek, aki még letiltaná a hozzáférést az interjújához. 

Rainer M. arra figyelmeztet, hogy a Veritas Történetkutató Intézethez kerülésével az Oral History Archívumban lévő interjúk szerzői jogai ugyan érintetlenek maradnak (azokat az interjúadó vagy örököse, illetve az interjú készítője birtokolja), "azonban az őrzés, nyilvántartás és a felhasználás feltételeiben várhatóan (de legalábbis feltételezhetően) alapvető változás következik be".

Szerinte bár az életútinterjú készítése mély és hosszú távú bizalmi viszony az interjút adó, az interjút készítő és az interjút őrző intézmény között, "ez a bizalmi viszony most megsérül – amit mi nagyon sajnálunk, megértjük az ezzel kapcsolatos aggodalmakat, de ami ellen sajnos semmit sem tehetünk".
 
Rainer M. ezért arról ír, hogy az interjút adóknak ebben a helyzetben lehetőségük van arra, hogy akár korábbi rendelkezésüket megváltoztatva korlátozzák, illetve zárják ki az interjúikba való betekintést, amennyiben a helyzetet hasonlóan látják, sőt, akár az interjúadók közvetlen hozzátartozói is hasonló tartalmú nyilatkozatot tehetnek.

Az Oral History Archívum honlapján közzétett levélhez mintanyilatkozatokat is csatolt, ha valaki le akarja tiltani a hozzáférést az interjújához.

Az 1970-es évek vége és 2019 között a Hegedüs B. András és Kozák Gyula kezdeményezésére létrejött Oral History Archívum sok száz életútinterjút készített a 20. századi magyar történelem szereplőivel, köztük az 1956-os forradalom megannyi résztvevőjével. Ez a gyűjtemény, amely több mint 1100 tételt számlál, képezte az 1989-ben létrejött 1956-os Intézet alapját. Az interjúkról minden interjúadó nyilatkozatot tett, amelyben szabályozta a betekintés, a történeti kutatás, a felhasználás feltételeit.
 
2012. január 1-jén az önálló 1956-os Intézet Közalapítvány megszűnt, feladatait és az Oral History Archívumot az Országos Széchényi Könyvtár 1956-os Intézet és Oral History Archívum Osztálya vette át, az intézet és az archívum akkori munkatársaival együtt. Most ez mind a Veritas Intézethez fog kerülni.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.