Ieoh Ming Pei tizennyolc évesen, minimális angoltudással érkezett Kínából Amerikába, ahol a XX. század egyik legjelentősebb tervezőjévé vált. Rendkívüli épületek kötődnek a nevéhez.
New Yorkban elhunyt Ieoh Ming Pei, a világhírű kínai–amerikai építész. 102 éves volt – jelentette a The New York Times. A Kantonban született Pei 18 évesen, egy tehetős bankár fiaként érkezett az Egyesült Államokba, kevés angoltudással. Elvégezte a tekintélyes bostoni műegyetemet, majd ipari formatervezésből mesterfokú diplomát szerzett a Harvardon. 1955-ben saját céget alapított.
Tizenkét évvel később, 1967-ben a coloradói Boulderban épített, a Sziklás-hegységhez illeszkedő légkörkutató intézet megtervezésével robbant be az építészvilágba. Mint később emlékezett: "hálózsákkal és olcsó vörösborral" ment terepfelmérésre Walter Orr Robertsszel, az intézet alapító igazgatójával.
Kiemelkedő alkotásai szerte a világban dicsérik tehetségét. Alkotásai között van
– a párizsi Louvre előtti üvegpiramis,
– a bostoni Kennedy Könyvtár,
a berlini Deutsches Historisches Museum új épületszárnya,
a Katarban nemrégiben megnyílt Iszlám Művészeti Múzeum,
vagy a washingtoni Szépművészeti Múzeum keleti szárnyának modern épülete. De tervezett iskolákat, kórházakat, irodaépületeket, lakóházakat is. Munkásságát számtalan amerikai és nemzetközi díjjal ismerték el.
Pei nagy műgyűjtő volt, valamint a költészet és a természet szerelmesként is számontartották. Feleségét, akivel hetvenkét évig élt házasságban, öt éve vesztette el.