Kult HVG 2019. május. 09. 14:17

"Éreztem, hogy az európai történelmet átformáló események zajlanak a szemem előtt"

Adam LeBor író, újságíró a Budapesten játszódó krimitrilógiája első részének bemutatójára jött el a könyvfesztiválra. Beszélt többek között a magyarországi cigányság helyzetéről, és a menekültekről is.

The Independent tudósítójaként 1991-től a keleti blokk országaiból, majd a délszláv háborúból, valamint Izraelből és Palesztinából is küldött helyzetjelentéseket Adam LeBor, aki jelenleg a The Times közép-európai tudósítója, de több lapban publikál.

Most megjelent, Nyolcadik kerület című krimije egy újabb háromkötetes sorozat nyitódarabja. A 2015-ös menekültválságból kanyarodik vissza a múltba, és konspirációra bukkan, csakúgy, mint az angolul már napvilágot látott második, Kossuth tér című részben.

„A könyvemet édesapám emlékének ajánlom, aki Budapest szerelmese volt. Itt beszippanthatta a kelet-európai levegőt, és, minthogy részben zsidó a családunk, elbűvölte, hogy a városban még mindig megtalálta a zsidó kulturális hagyomány emlékeit. De tetszett neki Budapest szépsége, építészete és az atmoszférája is. Mivel a divatiparban dolgozott, a magyar nők eleganciáját is csodálta” – mondta Adam LeBor a HVG-nek adott interjúban.

Budapesten játszódó krimijében a rendőrnyomozó roma származású. A magyarországi cigányság helyzetéről az író, újságíró azt mondja,

nehéz a sorsuk egész Európában, mert bajos összeegyeztetni a saját hagyományaikat a modern élettel. Korán házasodnak, sok gyereket akarnak, és a család a mindenük. A cigány holokauszt idején sírtak és sikítoztak, amikor el akarták választani tőlük a házastársukat, a gyerekeiket. Inkább együtt haltak meg a gázkamrában, mint hogy elszakítsák őket egymástól.

"Máig őrzik a konzervatív közösségi formát. Bizonyos helyeken vannak programok, amelyek segítenek kitörni a tehetséges fiatal cigányoknak: tanulhatnak, egyetemre mehetnek. Máshol inkább visszanyomják őket, a gyerekeiket értelmi fogyatékosok oktatási intézményébe küldik, ami nem fair, mert eszesek. Hátrányt jelent, hogy hamar otthagyják az iskolát, és a hendikepjük miatt sokszor a modern technikákhoz sem férnek hozzá. Mindez szinte lehetetlenné teszi, hogy integrálódjanak a többségi társadalomba."

A Nyolcadik kerület című könyv másik szálát a menekültek belső viszonyaira, lelkivilágára fűzi fel: ehhez az utolsó lökést a 2015-ös menekültválság adta meg a számára.

A délszláv háború idején sok időt töltöttem az ottani menekültekkel, 2015-ben pedig itt voltam Budapesten, amikor a Keleti pályaudvar a menekültválság epicentrumává vált. Hullámkartonból tákolt fekhelyeken, hálózsákba bugyolálva, embercsempészeknek kiszolgáltatva tömegek várták, hogy továbbmehessenek Nyugat felé. Éreztem, hogy az európai történelmet átformáló események zajlanak a szemem előtt. Ekkor döntöttem el, hogy nyomozóm, Baltazár egy szír férfi meggyilkolása miatt lendül majd akcióba, és egy szerteágazó, korrupcióval átszőtt, a legfelső körökig vezető nemzetközi összeesküvésre fog bukkanni.

A teljes interjút elolvashatja a friss HVG hetilapban.

 

HVG

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?