Ismeretlen tettes ellen fognak nyomozni.
Mint korábban megírtuk, állítólag kedden már az országban sok helyen tudták a diákok a mai középszintű történelemérettségi esszéfeladatainak témáit. Egy fotó terjed erről a Facebookon, de más információk is megerősítik. Az Oktatási Hivatal a hvg.hu kérdésére azt válaszolta:
2019. május 8-án, a történelem írásbeli érettségi vizsga megkezdését követően az Oktatási Hivatalhoz bejelentés érkezett arról, hogy egy közösségi oldal zárt csoportjában a középszintű történelem érettségi feladatsor esszétémáit a vizsga kezdete előtt közzétehették. A Hivatal ismeretlen tettes ellen büntető feljelentést tett.
Az ügyről először az Eduline számolt be, a lapnak egy olvasója ezt írta: "A mai napon a történelemérettségi volt a soron. Mikor kiléptem a teremből, hatalmas megkönnyebbüléssel vettem tudomásul, hogy ez nem is volt annyira nehéz. Két perccel később évfolyamtársaim közlik, hogy az ő osztályuk tegnapi nap folyamán már este 10-kor tudta az esszét témáját, mások értesültek több helyről, az interneten kering a titkos forrás az esszétémákról, noha ez nem a megoldókulcs, de az érettségi 50 százalékát ez teszi ki! Azóta több településen az országban a diáktársaim erről beszélnek, hogy volt, aki tudta és volt, aki nem tudta".
Később az MTI megkeresésére a BRFK is megerősítette, hogy megérkezett a feljelentés, amely alapján el is rendelték a nyomozást ismeretlen tettes ellen.
A Nemzeti Pedagóguskar elnöke, Horváth Péter nem hallott az esetről, a Történelemtanárok Egyletének elnöke is csak áttételesen. Miklósi László nagyon reméli, hogy nem igaz, ha viszont igaz, az rendőrségi ügy.
Az interneten közben feltűnt egy kép, amivel valaki azt szeretné híreszetelni, hogy Oktatási Hivatal közzétette, hogy újra kell írni a feladatsort. Ez egyelőre csak egy médiahekk, ne dőljön be neki senki.
Az Oktatási Hivatal szerint szerda reggel történelemből középszinten 1.235 helyszínen 67.025 vizsgázó (közülük 1.903 fő angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb vagy szlovák nyelven) tett érettségit.
A korábbi érettségi botrányok tanulsága az, hogy leginkább a tisztességesen felkészült diákok jártak rosszul, hiszen rendszerint újra kellett írniuk a teszteket.