Megjöttek az első információk a magyarérettségi érvelős és gyakorlati szövegalkotós részéről is.
A szinkronizált filmekről szóló érvelést vagy egy régészeti leletről szóló hivatalos levelet kell írniuk a diákoknak a középszintű magyarérettségi első részének szövegalkotási feladatában – tudta meg a HVG oktatási szakportálja, az Eduline.
Az első feladatlap második részében a vizsgázók egy érvelési vagy egy gyakorlati szövegalkotási feladatot oldanak meg – a kettő közül csak egyet kell választaniuk.
Az érvelés egy 3-5 érvvel alátámasztott állásfoglalás egy megadott közéleti, kulturális, életmódbeli kérdésben, 120-200 szó terjedelemben. Aki nem az érvelést, hanem a gyakorlati szövegalkotási feladatot választja, annak a megadott műfajban, témában kell szöveget írnia (például motivációs levelet, panaszos levelet, kérvényt, hozzászólást, felszólalást, vitaindítót, méltatást, ajánlást stb.), szinten 120-200 szó terjedelemben.
Erre a feladatra az érettségizők maximum 10 pontot kaphatnak (a teljes írásbeli összpontszáma 100). A 2017-es érettségi időszakig az érvelés egyébként a középszintű magyarérettségi második részében szerepelt – akkor a diákoknak a vizsga első szakaszában "csak" egy szövegértési feladatsort kellett megoldaniuk. A második részben három szövegalkotási téma – egy érvelés, egy műelemzés és egy összehasonlító műértelmezés – közül kellett választaniuk.
Korábban a témában:
- Itt az első hír a magyarérettségiről: a játékról szól a szöveg, amit elemezni kell
- „Száraz a szöveg” – mondta egy tanár a magyarérettségiről
További részleteket a feladatokról és a pontozásról az Eduline cikkében olvashatnak.