Kult hvg.hu 2019. április. 22. 20:49

Meghalt Egyed László grafikus, filmrendező

Autodidakta képzőművész volt, a hvg.hu-nak is készített videókat.

65 éves korában elhunyt Egyed László grafikus, filmrendező.

1953-ban született Budapesten, majd autodidakta képzőművész lett. Önálló és csoportos kiállításai is voltak az 1970-es évek vége óta New Yorkban, Párizsban, Bécsben és Budapesten.

Mikor rajzairól írt, a nonfiguratív ábrázolási mód mellett tette le a voksát, mert úgy gondolta, a történet elviszi a figyelmet a képek belső rendszerétől:

"Én magam mégsem tudok egy képzőművészeti tárgyat úgy nézni, hogy az értelmezésbe, a megközelítésbe bevonjam az ábrázolt figurákat. Számomra a kép által felidézett történet a képzőművészet területén kívül esik, és mint ilyen, kevéssé vagy egyáltalán nem érdekes.

A képzőművészetet absztrakt művészeti ágnak tekintem, hasonlóan a zenéhez.

Emiatt érzem kicsit bonyolultabbnak, még elvontabbnak a figuratív művészetet, mint a nonfiguratívat, hisz ott azon a látszólagosan triviális értelmezésen is túl kell jutni, hogy a kép (illetve „tartalma”) azonos az ábrázolt figurákkal, történettel. Ezért minimum hiányérzetet kelt bennem, de sokszor bosszant is, amikor egy kép értelmezése címén elmondják az ábrázolt jelenet történeti hátterét, illetve valamilyen párhuzamba helyezik az alkotó életével, annak egy pillanatával.

Tehát Van Gogh önarcképéhez egyáltalán nem jutunk közelebb, ha megtudjuk, mikor milyen előzmények után vágta le a fülét. A kép és ezen esemény kapcsolatát sokadlagosnak érzem. A festmény belső rendszere ettől a szomorú eseménytől teljesen független.

Grafikái mellett nonfiguratív kollázsokat készített, és számos klasszikus műalkotás (Rembrandt, Caravaggio, Picasso) parafrázisát készítette el.

Gellér Katalin az artportálon azt írta róla, "ökonomikus rajzi stílus, egyszerűsítés jellemzi aktképeit és mindennapi tárgyakról készült naturalista rajzait, melyeken nagy szerepet játszik a töredékesség, a kihagyás, a szünet – az anyagtalanítás. Csendéletein és aktjain, ahogy parafrázisain azokat a határpontokat keresi, ahol még felismerhető a kiinduló motívum. A sorozatokon (tollrajzok, ceruzarajzok, printerrel sokszorosított és újrafestett stb.) egyetlen kérdést állít a középpontba: hányféle módon variálható a kiinduló kép."

Képzőművészeti tevékenysége mellett videókat is készített. Az Egy titokzatos férfi című filmje 1996-ban a zsűri és az UNESCO díját is elnyerte a Filmszemlén.

Egyed László korábban a hvg.hu-nak is készített videókat.

(Prae, artportál)

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.