Kult hvg.hu 2018. december. 16. 17:45

Vagyont érő hun kori aranypénzt találtak Óbudán

Mintha egy köteg húszezrest hagyna el ma valaki, nagyjából hasonló veszteséget jelenthetett egykori tulajdonosának annak az aranypénznek elvesztése, amelyre néhány hete Óbudán bukkantak az Aquincumi Múzeum régészei.

Az érmét egy a San Marco utcában folyó feltáráson találták fémkereső műszer segítségével- számol be a leletről a Magyar Múzeumok. A telek, ahol most egy pincegarázos társasház épül, az ókori aquincumi katonaváros területén fekszik, ahol idén nyáron és ősszel több ütemben végeztek régészeti kutatásokat. A telken a Kr. u. 2 - 3. században lakóépületek álltak egy közel 4 méter széles kövezett út két oldalán. A katonaváros jelentős részét a késő római korban elhagyták, a romok között temető létesült, de az utat a Kr. u. 4 - 5. századig használták.
Az elhagyott római épületek fölötti rétegből került elő az arany pénz  is, amely II. Theodosius (Kr. u. 401-450) keletrómai császár konstantinápolyi pénzverdéjében készült. A Kr. u. 440-es években vert érme előlapján a császár portréja, hátoldalán a fővárost, Konstantinápolyt megtestesítő nőalak látható. A pénz valószínűleg annak az adónak a részeként került ide, amivel a császár megvásárolta a békét a hunoktól. Ebben az időben a Kárpát-medence nagy része ugyanis már a hunok uralma alatt állt.
Az értékes, Budapest területén egyedülálló aranypénz hamarosan látható lesz a Budapesti Történeti Múzeum kiállításában.