Charlie Chaplin zseniális alkotását a Vígszínház vitte színre. Lehet-e politikai áthallások nélkül bemutatni A diktátort?
Adolf Hitler 50. születésnapját minden idők leghatalmasabb parádéjával ünnepelte Berlinben, ezalatt a saját születésnapját Charlie Chaplin úgy, hogy Los Angelesben A diktátoron dolgozott. Állítólag Chaplin egyszer gúnyosan azt mondta Korda Sándornak, akitől A diktátor szerepcserén alapuló ötlete származik: „Hitler a legnagyobb európai színész, nálam is nagyobb”. Chaplin viszont tudta azt is, hogy azok a férfiak, akik tegnap még virágot viseltek a gomblyukukban, másnap hajlandók szuronnyal hasba döfni a másikat.
A diktátor az 1940. október 15-ei New York-i bemutatóját követően 78 évvel jelenik meg – Magyarországon először – a Vígszínház színpadán. A próbák idején természetesen elhangzott az a kérdés, amit a rendezők mindig megkapnak, ha egy klasszikus darab színre vitelén dolgoznak: mennyire lesz aktualizált, erősen a mának üzenő? Eszenyi Enikő azt mondta, ebben A diktátorban nem lesznek politikai áthallások, vicces kiszólások, ki- és összekacsintások. Minek is, hiszen Tománia az Tománia, semmiképp sem valami közeli, kényelmetlen hely, ahol a demokrácia bűzlik, a sajtószabadság vitatható.
A Vígszínház előadásáról szóló teljes írás és a színházak szakmai rangsora a HVG e heti számában olvasható.