Fesztiválhangulattal csalogat a harmadik őszi Margó a Várkert Bazárba.
Míg a júniusi Margót a kortárs magyar irodalomnak szentelik, most már hagyomány, hogy az őszi fesztivál a külföldi szerzőké és a friss megjelenéseké.
Végigfutottunk a programok listáján: kurrens közéleti, társadalmi kérdéseket, fajsúlyos társadalmi témákat kínál a Margó, de ugyanúgy szórakoztató, játékos kikapcsolódást és új nézőpontokat is. A sokféleség, mint cél, egyértelműen megvalósult, csak győzzünk válogatni. Íme, egy szűk keresztmetszet arról, hogy mit láthatunk, hallhatunk csütörtöktől vasárnapig.
Pofon, erőszak és az elmondhatatlan
Hogyan szelídült meg az emberiség, teszi fel a kérdést új könyvében Steven Pinker, aki Az erőszak alkonyában az erőszak és az erőszakmentesség pszichológiájáról ír. A könyv apropóján rendezett beszélgetés leginkább annak tükrében érdekes, hogy másnap Pető Andreát kérdezik hiánypótló kötetéről. Az Elmondani az elmondhatatlant a második világháború alatt Magyarországon elkövetett nemi erőszakról szól – eddig tévhitekkel, ítélkezéssel, de leginkább hallgatással elfojtott téma.
A pofon már regény, de a témájában végül is nincsen semmi fikció: pontos látlelet ez egy illegális bevándorló iraki férfi vesszőfutásáról a német bürokráciában. Az iraki bevándorlóból német íróvá lett Abbas Khider "a másik oldalt" szólaltatja meg, és mesél nekünk szombaton.
Nem maradnak el a kerekasztal-beszélgetések sem. A nyugati kultúra számára például az elmúlt év egyik meghatározó eseménye, hogy a zaklatási botrányok és a #metoo-kampány hatására felerősödtek a női élettapasztalat és a nemi szerepek körüli eszmecserék. Így nem meglepő, hogy vasárnap Gwenaëlle Aubry író, filozófus, Tóth Krisztina és Nina Yargekov író, Szederkényi Olga arról beszélget, létezik-e női irodalom.
Eközben egészen máshol
Aki a vizualitást is hozzácsapná az élményhez, az csütörtök délutántól megnézheti a cseh képregény évszázadát bemutató kiállítást: az első csehszlovák köztársaságtól Svejkig széles a sprektrum. A tematikához kötődően szombaton Taťána Rubášová író és Jindřich Janíček illusztrátor bemutatja a Bámulatos robotexpedíció című cseh, sci-fi képregényt, amiben a robotok a letűnt emberi civilizáció nyomait kutatják.
Nem félünk a trolloktól
A Margó a gyerekekről sem felejtkezett el, például kézművesfoglalkozással, bábkészítéssel is készülnek. Mesevetítés és felolvasás lesz Hámori Gabriellával, különlegességként pedig szombaton észt gyerekdélelőtt várja a kicsiket (és a nagyokat), amin Anti Saar író és játéktervező is közreműködik.
Az Igazi hősöket keresünk! program 50 elszánt magyar nő példájával ismertet meg, és érkezik a haditudósításairól ismert riporter, Al Ghaoui Hesna, aki abban segít a gyerekeknek, hogyan lehet erőt meríteni nehéz helyzetekben. A Holli, a hős, aki megtanult bátran félni című könyvét a szerző saját rajzai díszítik, egyszerű gyakorlatokkal és bátorságindulóval mutatja meg, hogyan állíthatják a maguk oldalára a félelmet.
Nemrég megjelent az első diafilmje, most pedig új kötettel jelentkezik Varró Dani, aki A szomjas trollban az északi és a kelta mesevilág lényei közé kalauzol: mocsári goblinok, trollok, hableányok és hablegények, leprikónok népesítik be a könyv lapjait.
A fesztiválról nem maradhat el a zene: például Szabó Balázs bandája, illetve a slammer Pion & the unicorns is gondoskodik a fülbemászó dallamokról és szavakról.
És nem hallgathatjuk el azt sem, hogy a HVG Könyvek is standdal lesz kint a Margó Fesztiválon, ahol két szerzőnk, Pálinkás Panyi Anna és Kánai András is bemutatja a könyvét.