Nemigen készült ilyen statisztika, de valószínűleg a popzene egyik leggyakoribb témája a szerelem mellett a Hold. A ma egy időre elfogyni kénytelen égitest a dalokban hol kék, hol sajt, hol gyilkos. Mutatjuk.
Kezdjük a hazai vizeken! 1974-ben a Demjén Ferenccel felálló Bergendy zenekar konkrétan megénekelte, és be is bizonyította, hogy a Hold sajtból van.
Néhány évtizeddel később aztán jött a Vad Fruttik, aki három évvel ezelőtti a Hold című dalukban tagadják Demjén állítását: szerintük ugyanis nem sajtból, hanem alumíniumból van az égitest.
A Hold anyagáról folyó popvitában nem tennénk igazságot, de arra felhívjuk a figyelmet, hogy például a Kispál és a Borz dalainak is visszatérő témája Hold. Ebben a dalban például a Balatont, a csajozást, és az alkoholt hozza össze a művész, és emlékeztet arra a régi megállapításra, hogy régi rokon a Luna meg puna.
De nem csak a Kispálnak, hanem a Quimbynek is visszatérő motívuma a Luna. Ha jobban belegondolunk, valószínűleg minden második számukban elhangzik. Legyen itt például ez (de nem lenne nehéz még hirtelen egy tucatot idecitálni).
És akkor még sorolhatnánk sokáig a hazai példákat, de a Hold, ugye, mint a zene, mindenkié, és nem csak a magyaroké, ezért nézzünk körül másutt is!
Szerelem, bú, valószínűtlenség – na, ez mind benne van Richard Rodgers és Lorenz Hart 1934-es Blue Moon című dalában, amit rengetegen elénekeltek az utóbbi 8-9 évtizedben. Álljon itt egy királyi feldolgozás.
Ha Hold, akkor Moon River, ha Moon River, akkor Audrey Hepburn. Ez az eredetileg 1961-es Johnny Mercer-Henry Mancini-dal Oscar-díjat is kapott az Álom luxuskivitelben című film betétdalaként. És kinek ne ugrana be, ahogy a színésznő az ablakpárkányon énekli.
A Police egyenesen egy holdsétáról írt dalt 1979-ben, 10 évvel azután, hogy valóban sétált egy ember a Holdon.
Az R.E.M. Andy Kaufmanról énekelt 1992-ben a Man on the Moon című dalban.
A Duran Duran pedig a hétfői Újholdról.
És persze nem szabad kihagyni azt a zenekart egy ilyen kis összeállításból, aki egy egész albumot szentelt a Hold sötét oldalának, annak, amit a Földről sosem láthatunk.