Kleopátra felmenői közt kell keresgélni.
Egy Ptolemaiosz-dinasztia korából származó síremléket tártak fel egyiptomi régészek Alexandriában.
"A fekete gránitszarkofág egyike a valaha Alexandriában talált legnagyobb szarkofágoknak: a hossza 265 centiméter, a magassága 185 centiméter, a szélessége pedig 165 centiméter" – számolt be róla Musztafa Vaziri, az egyiptomi régészeti tanács (SCA) vezetője. Hozzáfűzte, azt egyelőre nem tudják, hogy kinek a síremlékére bukkant a régészcsoport.
Uncovered in #Alexandria #Egypt due to building works, an unopened black granite sarcophagus from the #Ptolemaic era along with an alabaster head possibly of the tomb owner. Great initiative from the Ministry of Antiquities, more intervention such as this needed! pic.twitter.com/8NKgV8GIyH
— Nigel J.Hetherington (@Pastpreservers) July 1, 2018
A sírkamrából egy erősen megrongálódott, alabástromból készült férfi mellszobor is előkerült, a kutatók szerint elképzelhető, hogy a szobor az elhunytat ábrázolta.
Az archeológusok akkor bukkantak rá a síremlékre, amikor az alexandriai Szidi Gaber környékén egy építkezési helyszín feltárását végezték a munkálatok megkezdése előtt, ahogy azt az egyiptomi régészeti törvények előírják.
Alexandria a Földközi-tenger partján fekszik, Kairótól mintegy 200 kilométerre északra. A várost Kr. e. 331-ben alapította Nagy Sándor makedón király. A hódítót Kr. e. 305-től I. Ptolemaiosz követte Egyiptom trónján, és a Ptolemaiosz-dinasztia egészen Kr. e. 30-ig, a rómaiak érkezéséig uralkodott. Leghíresebb fáraója VII. Kleopátra, az ő öngyilkossága jelentette a dinasztia végét, és a római uralom kezdetét.
Tavaly novemberben három római kori hajó roncsaira bukkantak Alexandria közelében. A több mint kétezer éves roncsokat egyiptomi régészek találták meg, együttműködve a víz alatti régészet európai intézetének szakembereivel.