Kult MTI 2018. május. 04. 10:38

Polanski ügyvédje: Nem volt fair az amerikai filmakadémia eljárása

Roman Polanski ügyvédje szerint nem volt fair az amerikai filmakadémiától, hogy a rendezőt a meghallgatása nélkül zárta ki a testületből decemberben elfogadott új viselkedési szabályzatára hivatkozva.

Az Oscar-díjat odaítélő Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) igazgatósága kedd este szavazott a szexuális erőszakban bűnösnek talált tagjai, Bill Cosby 80 éves komikus és Roman Polanski 84 éves filmrendező kizárásáról. A szavazás eredményét csütörtökön jelentették be.

Cosbyt a múlt héten ítélték szexuális erőszak miatt életfogytiglanra. Polanski már 40 éve elismerte, hogy 1977-ben megerőszakolt egy 13 éves lányt. Emiatt börtönben is töltött 42 napot, de végül megszökött az Egyesült Államokból.

A Franciaországban élő Oscar-díjas Polanski ügyvédje, Harland Braun kifogásolta, hogy a rendező nem kapott rá lehetőséget, hogy ügyét előadja az akadémiának. "Ez nagyon elkeserítő. Megdöbbentő, hogy a filmakadémia tisztességes meghallgatás nélkül kizárhat valakit" – közölte Braun.

Braun kijelentette, hogy maga és Polanski ügynöke kérvényezni fogják a jövő héten a filmakadémiától a rendező visszavételét, és azt akarják, hogy a testület hallgassa meg Polanski ügyét, mielőtt tagságáról szavaznának. Polanski 1969 óta volt tagja a filmakadémiának.

A filmakadémia válaszában viselkedési kódexére utalt, amely szerint a testület fenntartja független illetékességét és felhatalmazását arra, hogy bármilyen ügyben eljárjon és lépéseket tegyen.

A szabályzat szerint a filmakadémia bármely tagját fel lehet függeszteni vagy ki lehet zárni, ha a viselkedési kódexet megszegi. A felfüggesztésről vagy kizárásról való döntéshez az illetékes 55 tagú bizottság kétharmados szavazattöbbségére van szükség.

Polanski 2003-ban A zongorista című filmjéért kapta meg az Oscar-díjat, ám a díjátadón, amelynek közönsége felállva tapsolta meg győzelmét, nem lehetett jelen, mert a hetvenes évek óta érvényben van ellene az elfogatóparancs az Egyesült Államokban. A rendező számos alkalommal kérte ügye felülvizsgálatát, s közben egykori áldozata is többször leszögezte, hogy nem kívánja elítélését, s támogatta az ügy lezárását.

AP

Közben sok sztár tovább dolgozott vele, köztük Kate Winslet, Jodie Foster és John C. Reilly, s mikor 2009-ben egy nemzetközi elfogatóparancs miatt letartóztatták Zürichben, és az Egyesült Államok a kiadatását kérte, több mint száz híresség, mások mellett Woody Allen, Martin Scorsese, Darren Aronofsky, Harvey Weinstein, David Lynch, Penélope Cruz és Tilda Swinton írta alá a petíciót, amelyben szabadulását sürgették. Natalie Portman azonban a közelmúltban az írta a közösségi médián: már sajnálja, hogy nevét adta az akcióhoz. Mint fogalmazott: "akkor (a hetvenes években) egy más világban éltünk, de ez nem lehet kifogás semmire".

Harvey Weinsteint, a sok színésznő által szexuális zaklatással vádolt producert már októberben kizárta a filmakadémia, amelynek 91 éves történetében korábban egyszer fordult elő, hogy kizártak valakit a tagok közül. 2004-ben Carmine Caridi karakterszínész tagságát vonták vissza, mivel egy barátjának bizalmas filmelőzeteseket adott át, amelyek aztán kiszivárogtak az internetre.

Az AMPAS-nak mind a 8400 tagja számára kötelező új viselkedési kódexet a Weinstein-botrány kitörése után fogadták el. Az áldozatokat támogató MeToo-mozgalom és a munkahelyi zaklatások ellen indult Time's Up!-mozgalom számos kérdést felvetett a filmiparban is. A márciusi Oscar-gálán a korábban szexuális molesztálással vádolt Casey Affleck helyett Jodie Foster és Jennifer Lawrence adta át a legjobb színésznő díját. Az újonnan megválasztott filmakadémiai elnököt, John Baileyt is helytelen szexuális viselkedéssel vádolták meg, ám őt a belső vizsgálat és egy független külső jogi cég vizsgálata is tisztázta, így posztján maradhatott.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?