Kult hvg.hu 2018. április. 29. 09:47

Leszbikus tartalom miatt tiltották be a cannes-i versenyfilmet

Betiltották Kenyában az első olyan filmet, amely az afrikai országot képviselve vesz részt a cannes-i filmfesztiválon. Az ok: a cenzoroknak nem tetszett a film témája, két nő szerelme.

A Rafiki című film – a szó barátságot jelent – két fiatal nő szerelmét mutatja be, a kenyai Filmbesorolási Tanács szerint ezzel legitimálni akarja a leszbikusok románcát. A testület egyben figyelmeztette az ország lakóit: akinél megtalálják a filmet, azt megszegi a homoszexuális kapcsolatot tiltó törvényeket, s akár 14 éves börtönbüntetést is kaphat. A „Rafikit” májusban mutatják Cannes-ben, s a mű egy 2007-ben megjelent ugandai kisregényre alapul.


„Azt reméltem, hogy a testület csak 18 éven felülinek minősíti a filmet, úgy érzem, a kenyai nézők elég érettek ehhez a filmhez” – mondta a rendező, Wanuri Kahiu a BBC-nek.


A film két jó barátról Kenáról és Zikiről szól, akik között annak ellenére szövődik szerelem, hogy családjaik a politikai spektrum két szélső oldalán állnak.  A filmbesorolási tanács kemény kézzel tilt: néhány  – a  testület szerint homoszexualitást dicsőítő – amerikai gyermekfilm is fennakadt a rostán, s 2014-ben a Wall Street farkasa című amerikai film sem kerülhetett a mozikba, mert abban túl sok meztelenség, káromkodás és hedonizmus szerepelt. 2016-ban pedig egy Coca-Cola reklám sem tetszett, ott egy csók miatt döntött úgy a cenzor, hogy az amerikai cég megsértette a családi értékeket.