Annyira abszurddá vált a politika, hogy a humoristákra lassan már semmi szükség – mondta a Heti Válasznak Litkai Gergely, a Dumaszínház alapítója.
Az abszurdba hajló irracionalitás mindennapossá vált a politikában Litkai Gergely szerint, aki ennek ellenére úgy érzi, hogy újabban, a választások közeledtével mégis mintha fontosabbak lennének, elkezdtek figyelni rájuk. "Talán mert mára annyian vesztették el a hitelességüket a közéletben. Mi még nem, és mi is politikáról beszélünk, tehát ránk kezdenek figyelni a közügyekben" – magyarázta.
Litkai sorskérdésnek tartja a bevándorlás kérdését, éppen ezért tartja bajnak, hogy nem lehet róla normálisan beszélni. "Valódi vitát érdemelne, ám a jobbos radikalizmus és a szélsőséges liberalizmus egyaránt helytelen válaszokat ad rá." Szerinte Orbán Viktor ezzel nagyon fontos témát feszeget, de arra használja, hogy polarizálja a társadalmat, félelemben tartson és választást nyerjen.
A humorista szerint a politikai humor nem feltétlenül ellenzéki, a dumaszínházasok mindenkin viccelődnek, és a jobboldalhoz erősen kötődő Fábry Sándortól Puzsér Róbertig sokan fellépnek náluk. Úgy véli, a politikai humornak tárgya a politika, nem pedig célja.
A Comedy Centralon vetített, szavazásra buzdító – a kérdező szerint a "tipikus békemenetes Emőkével riogató" – reklámról szólva azt mondta, azok nem párt mellett agitálnak, az abban szereplő Bödőcs Tibor pedig értékrendje mellett áll ki. "Ha az embernek fontosak a demokratikus értékek, és nem szeretne feladni belőlük, az még talán nem szörnyűséges vétek. Nem árt a kormánynak sem, ha van visszajelzés a mi nemzedékünktől (…)."
Litkai szerint a rossz mintát adó politikai normaszegések 2006-ban kezdődtek, amikor Gyurcsány Ferenc úgy döntött, nem távozik a kormány éléről. „Hajós András mondta meg már akkor, hogy ez következik, ha nem mond le. Hogy utána bárkiről bármi derül majd ki, maradni fog." Úgy fogalmazott, hogy a demokratikus gerincről akkor kezdtek lesorvadni az izmok, "most viszont már a csigolyákat roppantgatjuk".
A választásról szólva a humorista úgy fogalmazott, azzal semmi gond nem lenne, ha a nép valóban kétharmados felhatalmazást adna egy pártnak, ahogy 2010-ben történt. "2014-ben viszont már trükközni kellett hozzá. Megoldani. Okosba. Pedig semmilyen kormánynak nem tesz jót, ha legitimációja az ügyeskedés."