Kult MTI 2018. március. 15. 14:54

Pulitzer-díjas regényt állítottak színpadra, botrány lett belőle

A Harper Lee regényéből készült forgatókönyv túlságosan más lett, mint az eredeti történet.

Harper Lee hagyatékának kezelője beperelte az amerikai írónő Ne bántsátok a feketerigót! című regényének Broadway-adaptációját jegyző producert arra hivatkozva, hogy a színdarab forgatókönyve túlságosan eltér az eredeti műtől. Az Alabama állam szövetségi bíróságához benyújtott keresetében a hagyaték kezelője a Scott Rudin producerrel folytatott vita rendezését kéri, magának követelve a végső szó kimondásának jogát azt illetően, hogy Aaron Sorkin forgatókönyve eltér-e a regény szellemiségétől, és az eredeti karakterek megváltoztatva szerepelnek-e benne.

Harper Lee 1960-ban kiadott Pulitzer-díjas műve egy alabamai kisváros faji egyenlőtlenségét tárja fel. A hagyatékkezelő képviselője, Tonja B. Carter szerint a színdarab forgatókönyvében számos karaktert megváltoztattak, köztük Atticus Finchet is, úgy ábrázolva a főszereplőt, mint aki eleinte naivitással szemléli a rasszizmust.

A kereset szerint Sorkin forgatókönyve „nem ad valós képet az 1930-as évek Alabamájának kisvárosi életéről”, mivel azt a jelenkor társadalmi légkörével kapcsolja össze. Carter szerint Sorkin, aki számos színdarabot írt már, és az Oscar-díjat, valamint a Golden Globe-díjat is megkapta a Közösségi háló című film forgatókönyvéért, két karaktert is beleírt a történetbe, valamint azt nyilatkozta a Playbill című magazinnak, hogy az eredeti regény a maga formájában egyáltalán nem működik a színpadon.

A színdarab előbemutatója a tervek szerint november 1-jén lesz New Yorkban. Jeff Daniels fogja játszani Atticus Finchet, az ügyvédet, aki elvállalja egy színes bőrű férfi védelmét a bíróságon, akit egy fehér nő megerőszakolásával vádolnak.

A Ne bántsátok a feketerigót! már több színpadi feldolgozást is megért, de a regény nyomán készült színmű először debütál a Broadwayn.

Harper Lee 2016-ban halt meg 89 éves korában. A Ne bántsátok a feketerigót! című regényéért, amely a tolerancia, a pártatlanság és az emberi méltóság kérdéseit járja körül, széppróza kategóriában kapta meg a Pulitzer-díjat. A könyvből világszerte több mint 30 millió példányt adtak el, 1962-ben Gregory Peck főszereplésével film is készült belőle, amely három Oscar-díjat kapott.

Az amerikai írónő egyetlen másik regénye, a Menj, állíts őrt! 2015-ben jelent meg, noha még az ötvenes években a Ne bántsátok a feketerigót! első vázlataként született meg, de évtizedekig a fiókban pihent.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.