Egyre többen tudják, mennyi apró építészeti értéket rejt Budapest, azonban méltatlanul kevés figyelem összpontosul egy-két szecessziós lépcsőházra és a bennük megbújó festett üvegablakokra. Ráadásul ezek a híres üvegművész, Róth Miksa műhelyében készültek. Négyet látogattunk meg közülük, talán a legszebbeket.
A szürke őszi napokon ritkán figyelünk fel Budapest egyedülálló építészeti értékeire, melyek mindenhol végigkísérnek minket. Néha egy átlagosnak tűnő épületbe belépve is magával ragad minket a századforduló polgári eleganciája. Sokszor a lakók sem tudják, hogy a lépcsőházat díszítő üvegablakok a világhírű szecessziós üvegmester, Róth Miksa műhelyében készültek. Négy egészen különlegeset mutatunk meg ezek közül. Városbújócska sorozatunk újabb darabja.
1. Falk Miksa utca 13.
Az első ház a Jászai Mari tér közelében, a Falk Miksa utca fái között, elegáns környezetben terpeszkedik a 13-as szám alatt. A ház nemrég kapott teljes felújítást kívül-belül, már első pillantásra is eleganciát sugároz. Ezt csak fokozza a szép kovácsoltvas bejárat.
A házat 1911-ben építették Fodor Gyula tervei alapján. A lépcsőházba belépve, a fejünket fölemelve rögtön meg is pillantjuk az első festett üvegablakot. A palotabelsőt idéző előteret márvány borítja, a domborművek Lányi Dezső és Vass Viktor művei.
A lépcsőház ablakait is Róth Miksa-üvegablakok borítják.
2. Hajós utca 25.
A második helyszínhez nem kell messzire menni, az Opera mellett külsőre átlagosnak tűnő, kívülről rossz állapotú, felponyvázott tetejű szürke bérház következik. A kapuhoz közelebb lépve azonban már láthatjuk, hogy nem mindennapi épülettel lesz dolgunk.
A Hajós utca 25. szám alatti Napóleon-udvart is Fodor Gyula tervezte, az épület 1906-ra készült el. A ház nevét a sarkon álló egykori Café Napoleonról kapta. Érdekesség, hogy noha Bonaparte Napóleon domborműve látható a ház falán, a kávézót nem róla, hanem III. Napóleonról nevezték el. Az épületbe belépve hosszú folyosó fogad minket, szemben gyönyörű, díszített üvegajtóval.
A lépcsőház felé fordulva a tér kiszélesedik, a mennyezetet magasra nyúló márványoszlopok tartják. De figyelemre méltók a falon a zöld Zsolnay-csempék, illetve a díszített padló is.
3. Hajós utca 32.
A Hajós utcán továbbhaladva jóval kisebb házat találunk, mely épp felújítás alatt áll. Az épület rekonstrukciója igencsak örvendetes, hiszen korábban igen lepusztult állapotban volt.
A Hajós utca 32. alatt megbújó Szedő-házat Málnai Béla tervezte, 1904-ben épült fel. A kapun belépve már megpillanthatunk a szemközti üvegajtó fölött egy mart üveget.
Egyre beljebb haladva ez a ház okozza a legtöbb meglepetést: a szürke, lepukkant lépcsőház különleges, templomra emlékeztető üvegablakokat rejt. Szintén említésre méltó a lépcsők kovácsoltvas korlátja.
4. Bertalan Lajos utca 26.
Negyedik házunkhoz már át kell menni Budára, azon belül is dél felé. A Gárdonyi téri villamosmegállótól a BME felé közlekedő hallgatók jól ismerhetik az épületet. A Bertalan Lajos utca 26. ugyanis kívülről is kifejezetten látványos, a vöröstéglás házat virágmintás mozaikok borítják.
Az épületet Bach János tervezte, 1913-ra készült el. A kapualjba beforduló látogató már azonnal meglátja, mi vár rá, a főbejárat fölött található az első Róth Miksa-féle festett üveg.
A bejárattól tágas főfolyosó vezet a liftek felé, díszített mennyezettel és padlócsempével.
A lépcsőházat is végig ólomüveg ablakok borítják, a falakat lila Zsolnay-csempe fedi, középen bordó domború virágmintával.
Városbújócska |
Városbújócska címmel indult sorozatunk városi tájképekkel, ismert és kevésbé ismert, de mindenképpen fontos és bemutatásra méltó köz(vagy magán-)terekkel, azok történetével és esztétikájával, azok különféle kontextusaival foglalkozik |