A kínai akcionista képzőművész februárig fennmaradó installációi az embereket elválasztó korlátok veszélyeire figyelmeztetnek.
A jó kerítés a jó szomszédság alapja – ez, a múlt századi amerikai költő, Robert Frost verséből vett idézet az ironikus címe Aj Vej-vej kínai képzőművész és aktivista legújabb, New York szinte egészét behálózó grandiózus akciójának. A kínai akcionista képzőművész pókhálóként, dróttal, vékony műanyag szálakkal szövi be New York legforgalmasabb pontjait.
A méreteiben – Aj Vej-vej életművében éppúgy, mint New York szabadtéri installációinak sorában – minden eddigit felülmúló projekt előkészítése hét évig tartott, és az elnökké választott Donald Trump kerítésépítő ambíciói tovább erősítették aktualitását. A projekt szívét 18 nagy méretű installáció jelenti olyan kiemelt helyszíneken, mint a Central Park, a Flushing Meadows-Corona Park, az Astor Place vagy a Washington Square Park.
A várost átfogó projekt házigazdája az idén 40 éves Public Art Fund nevű nonprofit szervezet, ami intézmények, alapítványok és magánszemélyek támogatásával működik, és kortárs képzőművészeti projektek megvalósítását segíti New York közterein. Saját eszközei ezúttal nem lettek volna elegendőek, ezért a Kickstarteren is gyűjtöttek, hogy az összesen 300 városi helyszínt érintő tervek valósággá válhassanak.
Teljes mellszélességgel állt ki mellettük New York Trumppal köztudomásúlag nem szimpatizáló polgármestere, Bill de Blasio is, aki éppen a jelenlegi politikai légkör miatt tartja fontosnak, hogy a város befogadja Aj Vej-vej munkáit.
„A nyolcvanas években 10 évig bevándorlóként éltem New Yorkban, így aztán a migráció kérdése régi súlypontja munkámnak” – ezt már maga a művész mondja, majd így folytatja: „A kerítés nem új elem a politikai szótárban, és olyan fogalmakra emlékeztet, mint a határ, a biztonság, a szomszéd, amik a mai globális politikai környezetben értelmezendők. De nem szabad elfelejteni, hogy miközben az akadályokat, a korlátokat arra használják, hogy elválasszanak minket egymástól, emberekként, valamennyien ugyanolyanok vagyunk. Egyesek privilegizáltabbak másoknál, de a privilégiumukkal együtt jár a felelősség is azért, hogy többet tegyenek.”
A különleges művészeti projektről bővebben az e heti HVG-ben olvashat.