Kult Tóth Sándor 2017. június. 30. 09:33

Seuso-ügy: titokban kutatnak az újabb kincsek után?

A késő római kori ezüstkészlet még földben sejtett darabjainak felkutatására komplex régészeti vizsgálat indul. Ám a munkálatokról még a kezdeményező régészt sem értesítették.

Dénes József még februárban értesült az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkárának, Rétvári Bencének a hivatalos leveléből, hogy a Seuso-lelőhelyre vonatkozó javaslatát felvették a Seuso kutatási program 2017. évi tervébe. Tudomása szerint a Magyar Nemzeti Múzeum tavaszra prognosztizálta a helyszín archeológiai módszerekkel való vizsgálatát.

„Teljes titoktartásban folytak vagy folynak a Kőszárhegyen tervezett kutatások előkészületei. Mindez annyira titokban történik, hogy magam sem tudok róla semmit” – nyilatkozta megkeresésünkre Dénes József, aki a lehetőségeihez mérten folyamatosan szűkíti az ezüstkészlet szóba jöhető lelőhelyeit és jelenleg is ezt teszi.

Közben hónapok óta várja, hogy az általa szorgalmazott kutatási tippek vagy azok továbbgondolása alapján a Seuso Munkabizottság koordinátorától, illetve a Magyar Nemzeti Múzeumnak a régészeti kutatással megbízott munkatársaitól értesítést kap a munkálatok megkezdéséről.

Így festenek együtt a már ismert ezüsttárgyak az első magyar Seuso festményen – amelyet Veloz Nóra készített róluk –, de a többi után még kutatnak
Tóth Sándor

A tervezett vagy már elvégzett régészeti kutatásokról az engedélyezésére területileg illetékes Fejér Megyei Kormányhivataltól kértünk tájékoztatást. Írásban elküldött megkeresésünkre a következőt válaszolták:

„A Székesfehérvári Járási Hivatal Hatósági Főosztály Építésügyi és Örökségvédelmi Osztály előtt volt folyamatban több, a Seuso-kincs feltárásával kapcsolatos régészeti engedélyezési eljárás is. Konkrét eljárásokról viszont a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 68. §. értelmében nem adhat tájékoztatást a kormányhivatal.”

Tekintettel arra, hogy megkeresésünkre csak annyiban kaptunk választ, valóban van folyamatban a Seuso-kincshez kapcsolódó régészeti eljárás – sőt több is! –, így újból a Fejér Megyei Kormányhivatalhoz fordulunk. Ezúttal közérdekű adatigényléssel kívánunk élni.

Ugyancsak kérdésként vetődik fel, miért nem adott eddig egyetlen tájékoztatást sem az ezüstkészlettel kapcsolatos kutatásokról a Magyar Tudományos Akadémia által három éve létrehozott Seuso Munkabizottság. 

A Seuso-kincs hét darabjának és a tárlóüstnek 2014 márciusában való Magyarországra kerülése óta szintén nem tudható, mi lesz a további ismert hét tárgynak a sora, bár Lázár János, a miniszterelnökséget vezető miniszter többször is úgy nyilatkozott a kormány informális sajtótájékoztatóin (kormányinfón), hogy előrehaladott tárgyalások folynak a megszerzésükről Lord Nordhamptontól.

Egyelőre még arról sincs hír, mikor nyílik a több időpontban is beígért Seuso-kiállítás a már Magyarországra került ezüstedényekből a Magyar Nemzeti Múzeumban.