Kult Tóth Sándor 2016. december. 30. 18:51

Che Guevaráról írt könyvet az öccse

Minden idők legismertebb gerillavezéréről, a 20. század talán legikonikusabb alakjáról közvetlen személyes élményeken alapuló memoár jelent meg előbb francia, majd a minap spanyol nyelven, s már a könyv német verziója is kiadás alatt van.

Az emlékiratot Che Guevara öccse, Juan Martín Guevara és Armelle Vincent, a Los Angelesben élő francia újságírónő jegyzi. A zsurnaliszta bejárta Latin-Amerika több országát, különböző vezető francia lapoknak és magazinoknak tudósított, a mexikói kábítószer-kereskedelemről A lány és a kartell címmel regényt írt.

Buenos Airesbe tett utazása során először 2007-ben találkozott Juan Martín Guevarával. Az ismeretségből barátság szövődött köztük, ennek köszönhetően Armelle Vincent egy nagyobb portrécikket készített Che 15 évvel fiatalabb, jelenleg 72 éves öccséről.

A témaérzékeny újságírónő egyaránt fogékony volt a politikai fogolyként nyolc évet börtönben töltő Tín (a Martín keresztnév második szótagjából képzett becenév – a szerk.) élettörténetére és az ő eszmerendszerét meghatározó Che Guevara közötti kapcsolatra. Ezért megszületett az a terve, hogy a testvér és közvetlen családtagok látószögéből könyvet ír.

Nem volt egyszerű dolga, ugyanis Che 1967-es bolíviai halála után argentínai családja hosszú időn keresztül elzárkózott a nyilvános szerepléstől. Juan Martín alapos megfontolás után 2015-ben mondott igent arra, hogy visszaemlékezésével közreműködik az új megközelítésű memoár létrejöttében.

Az 1968-as párizsi diáklázadások óta kultikus személlyé és legendás történelmi alakká vált gerilla bolíviai elfogásának és kivégzésének közelgő fél évszázados évfordulója előtt megtörve a korábbi csendet, Juan Martín a társszerzője lett a Mi hermano El Che (Alianza Kiadó, 2016), A testvérem Che című könyvnek.

A kötet különlegessége, hogy egészen másként láttatja a részben vitatott, másrészt forradalmi jelképpé vált Che Guevarát. Olyan közelségbe hozza az olvasóhoz, amelyre csak a testvére és a családja képes. Tín felfedi az emlékeit, az általa gyermek- és ifjúkorából megőrzött közeli intimitásokat, amit csak ő ismer Ernestitóról. Így, ilyen gyengéd formában becézték a családon belül Ernesto Guevarát, a később az egész világon többmilliós nagyságrendben sokszorosított, sokaknak ikonikus, mások által megvetett forradalmárt, gerillavezért – Che-t.

Ernestito az iránta figyelmes, az őt védelmező nagyobb testvér, a közös gyermekkori titkok és kalandok cinkostársa. Kiderül milyennek látta őt öccse diákként, a motoros utazóként, s amikor először szerelmes volt. Hogyan lett kalandozó idealista, szilárd szellemiségű ember, s miként vált gerillává. Visszaidézi Juan Martín Guevara azt rendkívüli két hónapot, amelyet forradalom irányítói, Fidel Castro, Che és Camilo Cienfuegos havannai győztes bevonulása után Kubában tölthetett testvérével.

Tín az emlékeken, anekdotákon, az életről való felismerésein és gondolkodásán keresztül igyekszik visszaadni Ernesto Guevara emberi arcát, amilyen volt testvérként, fiúként és apaként, egyben megmenteni a világot az őt övező mítoszoktól. A Che-ről szóló életrajzi könyv egyben Juan Martín önéletrajza és családtörténete is, azzal a tisztességes szándékkal született, hogy a testvére valódi értékei és eszméi inspiráló forrást jelentsenek a jövő generációinak is.

Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.