Először rendeznek kiállítást a Lennonról készült legritkább fotókból Oroszországban. Emlékét az Oroszországi Föderációhoz tartozó Altaji határterületen egy márványba faragott, a nagyvilág számára kevésbé ismert műalkotás is őrzi.
John Lennon fotográfusának és barátjának, Allan Tannenbaumnak a képeit mutatja be a szentpétervári KGallery az intézmény fennállásának tízéves jubileumán. A több mint negyven felvételből álló tárlat a John&Yoko: A New York law story címmel nyílik meg december 3-án. Az előzetesen nagy médiavisszhangot kapott képbemutató megnyitására a Néva parti városba érkezik a pár szerelmi fotóival együtt az alkotó is.
A KGallery internetes közösségi oldalán a napokban megjelent híradások szerint Szentpéterváron is láthatók lesznek a korábban nagy feltűnést keltő közös meztelen fotók John Lennonról és Yoko Onóról. Mint ismert, a halhatatlan zenészre nagy hatással volt szerelme, kapcsolatuk egyben a választóvizet is jelentette John és zenésztársai, a Beatles együttes között. Lennon 1966-ban ismerkedett meg a japán képzőművésszel egy londoni kiállításán, s elválaszthatatlanok voltak a zenész/énekes 1980-ban New Yorkban történt meggyilkolásáig.
A közös képeken a fotográfus azt a fizikai-szellemi összetartozást örökítette meg, amely a két művészt egymáshoz vonzotta. Ez a ruhátlan felvételeken éppen úgy visszaköszön, mint a többieken, köztük az egyik legutolsón, amely nem sokkal a Lennon elleni merénylet előtt készült a Central Parkban, együtt sétálva Yokóval.
A John és Yoko: Egy New York-i szerelem története című képkollekciót Tannenbaum nem először állítja ki. Látható volt Washingtonban a Govinda Galériában, majd New Yorkban és a londoni Draywalk Galériában. A New York-i megapolisz képírójának tekintett fotóművész – két albuma jelent meg a városról – 2007-ben kiadott harmadik könyve szintén bensőséges képeivel állít emléket John és Yoko szoros kötelékének.
Nemcsak a 20. század egyik legnagyobb hatású zenészéről és békeharcosáról készült ritka fotók szentpétervári kiállítása kelti fel a figyelmet Oroszországban, hanem a föderációhoz tartozó Altaji határterületen felállított Lennon-szobor is.
A világ háta mögötti hegyvidéki, főként az ország belső turizmusa által érintett területen egy nagyméretű, szürrealisztikus hatású emlékművet emeltek a beatzenésznek. A posztamentumként használt hatalmas sziklán áll a két méter magas, John Lennont ihletett arccal ábrázoló szobor.
Állítólag ez a világ első márványból készült Lennon emlékműve, talán nem kis túlzással a zene isteneként ábrázolva őt. Ezt kifejezésre juttatva a Jézus Krisztus által viselt ruházattal és szandállal, a feje fölött glóriaként elhelyezett Imagine (Képzeld el) felirattal, Lennon kultuszdalának címével.
A zenészt egyébként a művész egy lemezen állva ábrázolja, mellette lebegő gitárjával és mikrofonnal, s egy hatalmas szkarabeusz bogárral, amely az emberi történelem ősi szent szimbóluma. A szobor hátoldalán egy korongon a The Beatles felirat, s a zenész zongorája, róla pedig Yoko Ono portréja néz vissza márványba faragva.
John Lennon altaji szobrának alkotója Vladimir Vojchisin orosz szobrász-aranyműves, e vidék szülötte. A jelenleg 62 éves művész élt és alkotott Kenyában, az Egyesült Arab Emírségekben, az USA-ban, Németországban, Angliában, Hollandiában és Kanadában, legutóbb pedig Argentínában, ahol előadott a Buenos Aires-i egyetemen.
Alkotásainak többsége szürrealista, de vannak realista művei is. Jelenleg Belokurikha üdülőhelyen él, az Altaji határterületen, ahol saját galériát hozott létre, s Lennon szobra is ennek közelében áll. Művei közgyűjteményeket is gazdagítanak, híres ezüst Rothschild-hegedűje az Ermitázsba került, de található arany szoborkompozíciója a Kremlben is. A mester munkái megtalálhatók Fidel Castro, Hugh Grant, Celine Dion és az orosz VIP-személyiségek magángyűjteményében.
Vladimir Vojchisin a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek arra a kérdésére, miért ábrázolta John Lennont a Megváltó által viselt ruházatban, szellemesen ezt válaszolta:
„Az együttes (Beatles) egyszer bejelentette, hogy ők népszerűbbek, mint Jézus Krisztus, ezért a Vatikán kiátkozta őket. És most csak az utolsó római pápa bocsátott meg nekik. Ezért ábrázoltam Lennont Jézus Krisztus ruhájában.”