A tündérmesék kora végképp lejárt: a kortárs gyerekkönyvszerzők egyre fontosabbnak tartják, hogy a gyerekek olvasmányaiba beszűrődön a valóság, tele bántalmazással, káros szenvedéllyel és családi konfliktusokkal. Mindemellett a mai gyerekkönyvek írói rendkívül érzékenyen közelítenek mindehhez. Nem véletlen, hogy idén nyárra különösen színvonalas kínálat született.
Elekes Dóra: Dettikéről és más istenekről
A szerzőről: Utoljára talán Janikovszky Éva volt ennyire szellemes, mint Elekes Dóra, aki A muter meg a dzsinnek című tavalyi könyvével felforgatta a magyar gyerekirodalmat: ebben páratlan humorral egy tízéves kislány szemszögéből írta meg, hogy milyen az élet egy alkoholista anyukával. Na, a szerző új könyve még ennél is jobb lett.
A kötet műfaja: Az anekdota szerint Szabó Magda intőt kapott, amikor az egyik iskolai fogalmazásában a sarokban kuporgó kutya szemszögéből festette le a Krisztus Pilátus előtt című Munkácsy-képet. Nyilván a korabeli pedagógusok nem voltak a helyzet magaslatán, ám aki velük ellentétben a zseniális kreativitást látja Szabó Magda húzásában, imádni fogja Dettike kalandjait, amit a kislány képzeletbeli barátja, a kulcslyukban lakó Balambér mesél el nekünk.
A történet röviden: Csupa rosszalkodás, vagyis bebocsájtás a gyermekeink előlünk is elzárt, titkos világába, ami tényleg sokkal gazdagabb, színesebb és izgalmasabb, mint gondolnánk. Tényleg.
Egy ütős idézet: „Az istenférfiak általában nagyobbak, testesebbek és erősebbek az istennőknél, hogy könnyebben teljesíteni tudják az istenférfiséggel járó kötelezettségeiket. Ilyen például a nehéz tárgyak mozgatása meg a falon való kopácsolás és fúróval berregés, valamint a gonosztevők és bosszantó személyek elkergetése. Az istennők kisebbek, élénkebbek és mozgékonyabbak az istenférfiaknál. Ők osztják ki a feladatokat, és ők is végzik el őket. Az istennők legkülönlegesebb tulajdonsága mégis az, hogy képesek gyerekisteneket létrehozni.”
Ajánlott életkor: 10+
(Illusztrátor: Treszner Barbara)
*
Jelen! – Kortárs ifjúsági novellák
A szerzőről: Az állami támogatások megvonásával épp kivéreztetett 35 éves irodalmi szervezet, a József Attila Kör és az előbb említett Janikovszky Éva fia által vezetett Móra Könyvkiadó 2015 nyarán novellaíró-pályázatot hirdetett: a díjnyertes alkotásokból és néhány, már korábban megjelent műből született a Jelen! című hiánypótló novelláskötet.
A kötet műfaja: Saját fejlesztésű, prémium magyar young adult irodalom.
A történet röviden: A kötet 17 novelláját elolvasva könnyen az a benyomásuk támadhat, hogy valami rettenetes dolog történik a gyermekeinkkel, ám ha jobban belegondolunk, inkább
arról van szó, hogy a feltörekvő és a már befutott kortárs magyar szerzők páratlan problémaérzékenységgel ragadják meg a legsúlyosabb, gyermekeket (is) bántó társadalmi trendeket: alkoholizmus, drogfüggőség, széteső családok, bántalmazó szülők, iskolai terror.
Egy ütős idézet: „És hirtelen átfut az agyamon, hogy én kívülálló vagyok, hogy én ezt az egészet végső soron fel sem foghatom, s legfeljebb az együttérző parazita pozíciója lehet az enyém. Férfi vagyok, most váltam azzá, és nem korábban, a szeretkezéseink alkalmával, hanem ezekben a pillanatokban, ahogy magányosan és bután ácsorgok itt a nőgyógyászati osztály huzatos folyosóján.”
Ajánlott életkor: 12-16
*
Guus Kuijer: Polli: Mindörökké együtt
A szerzőről: A holland és egyben a kortárs nemzetközi gyermekirodalom 73 esztendős nagyágyúja, aki eddig közel 50 könyvet jegyez: a neve önálló fejezet bármelyik lexikonban, amely a mindenkori gyermekirodalom jelentős szerzőit listázza.
A kötet műfaja: Amikor a jóléti társadalom kineveti önmagát: hiába a görcsös píszíség, így is bőven adódik feszültség, ami időnként igencsak mókásan és abszurd módon csapódik le a gyerekekben. Például Polli a rasszizmusellenes oktatásból csak annyit szűr le, hogy nyomi krumplinak lehet nevezni a marokkói osztálytársakat, de másnak nem. Szóval a marokkói osztálytársakkal már egy jót veszekedni sem lehet, bosszankodik Kuijer cserfes kis hősnője.
A történet röviden: Polli minden vágya, hogy költő legyen, sőt, link apukája is költő. Adódik ebből elegendő konfliktusa ahhoz, hogy a szerző mindezzel megtöltsön egy könyvet? Á, dehogy!
Egy ütős idézet: „Carónak Nagyon Zűrös Apukája (NZA) van. (…) Az osztályban csak Caro meg én vagyunk hollandok. Neki NZA-ja van, nekem ZA-m. Szerintem az összes holland gyereknek Zűrös Apukája van. Anyu azt mondja, régebben voltak Átlagos Apukák is. Az olyan, hogy hazamegy, tévét néz és sört iszik. De szerintem ilyen apukák ma már nem léteznek.”
Ajánlott életkor: 12+
(Fordító: Wekerle Szabolcs, Versek: Kemény Zsófi)
*
Oscar Brenifier: Ki vagyok én?
A szerzőről: Egy szimpatikus szemüveges francia fickó, aki a filozófia professzoraként felvállalta azt a nemes faladatot, hogy gyerekeknek (is) beszél a filozófiáról, és gondolkodásra ösztönzi őket.
A kötet műfaja: Térkép és iránytű egyben ahhoz, hogy ne csak túléljük, hanem élvezzük is az "Anya-apa, ez mi ez?" és a még emberpróbálóbb, "Anya-apa, miért?" korszakot.
A történet röviden: Szókratész alsósokat kérdezget többek között arról, hogy az ember vajon csak egy-e az állatok közül, mit jelent felnőtté válni és megöregedni, mi különbözteti meg egymástól az embereket, mivel tartozunk a szüleinknek, mi a boldogság és hogyan találhatjuk meg önmagunkat, a bennünk rejlő eredetiséget.
Egy ütős idézet a szerzői bevezetőből: „Kérdéseink végül talán válasz nélkül maradnak. Annál jobb. Nem kell mindenáron válaszolni. A kérdés önmagáért is megtetszhet, csak mert szép, mert maga a probléma gyönyörű, mert már önmagában is értékes, már feltenni is volt értelme. (…) Bonyolódjunk csak minél többször jó hosszú beszélgetésekbe a gyerekekkel, azzal kicsik és nagyok egyaránt nyerhetnek.”
Ajánlott életkor: már 7 éves kortól felfelé, de biztonsággal inkább 9+
(Fordító: Schultz Ádám, Illusztrátor: Aurélien Débat)
*
Nagy Anikó Johanna: Egy szót se szólj!
A szerzőről: Miközben a Weiner Leó Zeneiskola Anikó nénije furulyázni tanítja a gyerekeket, az órákon meg is hallgatja őket, beszélget velük és mesél nekik. Három évvel ezelőtt nem véletlenül jelentkezett be Csillagfürt című, „lustabetegségben” szenvedő gyerekekről szóló mesekönyvével, most pedig egy nyomasztóságában is lebilincselő, katartikus ifjúsági regénnyel.
A kötet műfaja: A tizenöt éves Hanga naplója tökéletes példa arra, hogyan kell a napokban megint fájdalmasan aktuálissá vált szexuális bűncselekmények, a depresszió, a gyász témakörét páratlan pedagógiai érzékenységgel feldolgozni és egy tizenéves számára is fogyasztható, átélhető formában megírni. (Korábban itt írtunk a tabudötögető ifjúsági regényekről.)
A történet röviden: Minden, ami az után jön, hogy a Sipos Pál típusú tanárt kirúgják a gimnáziumból, és egy önértékelési zavarokkal küzdő, kissé elhízott, depressziós, magányos kilencedikes kislány szomszédságába költözik, akinek nem rég halt meg az apukája.
Egy ütős idézet: „… ha a cikizés igazi, látható sebeket tudna okozni, akkor mennyire hülyén néznék már ki. Teli volna a testem kék-zöld foltokkal, vörösen izzó karmolásokkal, hatalmas, vértől patakzó, elevenen lüktető sebekkel. De lehet, hogy ennél még az is jobb lenne. Akkor talán valaki megsajnálna és bekötözne.”
Ajánlott életkor: 14+
*
Winkler Róbert: Nagyvárosi természetbúvár
A szerzőről: Autók és rockzene - bár a modern genderelméletek mentén ma már ki tudja „mit illik, és mit nem illik” kijelenteni, annyi talán még belefér, hogy Winkler Róbert egyike a legférfiasabb témákkal foglalkozó magyar médiaszemélyiségeknek. Nagy sikerű, 2002-ben megjelent Nagyvárosi természetbúvár című kötetét bővített, átdolgozott formában, szebb köntösben dobták piacra.
A kötet műfaja: A legjobb értelemben vett tudományos ismeretterjesztés szakértői lektorokkal a háttérben annak ellensúlyozására, ha a gyerekünkkel esetleg egészen véletlenül megutáltatták volna az iskolában a biológiát és a természetismeretet.
A történet röviden: Winkler Róbert a nagyvárosi bioszférában előforduló állatok leírása és a hozzájuk kapcsolódó szórakoztató történetek mentén igyekszik bebizonyítani, hogy tíz perc ácsorgás a buszmegállóban is tartogathat olyan zoológiai élményeket, mint egy afrikai szafari.
Egy ütős idézet: „Sündisznó: Na, persze, rendszertanilag a disznóhoz semmi köze, de valami lehet az analógiában, mert angolul a sündisznó (hedgehog, azaz sövénydisznó) a neve, és – állítólag – ha leborotválnánk a tüskéit, a gacsos lábacskáival kifejezetten olyan lenne, mint egy miniatűr malac.”
Ajánlott életkor: 12+
*
Dunajcsik Mátyás: A szemüveges szirén
A szerzőről: Az Izlandon élő Dunajcsik Mátyás, akinek nagy kedvence EP, Nádas Péter és Marcel Proust, fiatal kora ellenére sikerrel próbálta ki magát a szépirodalom szinte összes területén: már csupán a gyerekkönyv volt hátra.
A kötet műfaja: A Karib-tenger kalózai junior kiadása Izlandon egy világítótoronnyal és kísértetszigettel a történet középpontjában.
A történet röviden: Atlanta, a félárva kislány, akihez beszél a tenger, édesapjával egy világítótoronyba költözik, de egy kalandvágyó gyereket hiába szigetelnek el, így is képes elüldözni a gonoszt és megváltani a világot.
Egy ütős idézet: „…az emberek pedig könnyen esnek abba a hibába, hogy azt hiszik, ha valaki vagy valami nem tudja szavakba önteni a szenvedését, az már nem is szenved.”
Ajánlott életkor: 10+
(Illusztráció: Gilicze Gergő)
„A büszkén vállalt bunkóság ma politikai mozgalommá növi ki magát"
Az idei könyvhétre A Szemüveges szirén című kötetével jelentkező író, Dunajcsik Mátyás két éve költözött Izlandra, mert kezdett beleőrülni, hogy Magyarországon a főállású értelmiségi életstílust már csak elviselhetetlen áldozatok árán lehet fenntartani. Ugyanakkor hiába a mítosz, Izland sem a földi paradicsom: egy kis korrupcióért ott sem kell a szomszédba menni.
*
Rob Eastaway, Mike Askew: Matek mindenhol
A szerzőről: Rob Eastaway szívügye a matematika népszerűsítése: a brit szerző a Matek Inspiráció (Maths Inspiration) nevű, tinédzsereknek szóló nemzeti program igazgatója. Mike Askew 1978 óta oktat matematikát, kezdetben általános iskolásokat és középiskolásokat tanított, de ma már a matematikatanár-képzés területén tevékenykedik.
A kötet műfaja: amikor végre izzadságszag és erőlködés nélkül sejlik fel a matematika lebilincselő és élvezetes oldala.
A történet röviden: 101 trükk, játék és feladvány, amivel szórakoztatóvá (és könnyebbé) tehetjük az utazás, a sorbanállás vagy a várakozás unalmas perceit, ráadásul közben észrevétlenül matekozunk a gyerekkel.
Egy ütős idézet: „Állítsd gyermekedet valamilyen érdekes matematikai döntéshelyzet elé, például: mit kérnél inkább, a magasságodnak megfelelő méretű tornyot tízforintosokból vagy a súlyodat ötforintos érmékben? Mit kérnél inkább, tíz forintot életed minden napjáért vagy tíz forintot minden milliméter magasságodért? Beszélgessetek el arról, hogyan lehetne rájönni, melyik választás a jobb, és hagyd, hogy a gyermeked egyedül számolja ki, melyikkel járna jobban! Bátorítsd arra, hogy saját maga is kitaláljon hasonló feladatokat!”
Ajánlott életkor: 5-11
(Fordító: Dedinszky Zsófia)
Még több gyerekkönyv a HVG ajánlásával:
A kötelezőn túl - 10 nyári könyvtipp iskolásoknak
A kötelező olvasmányok mellé tíz kihagyhatatlan könyvet válogattunk a gazdag nyári gyerek- és ifjúsági kínálatból. A fiatal írógeneráció iskolai környezetben játszódó, tipikus kamaszkori problémákat feldolgozó regényei most sokkal szórakoztatóbbak, mint az amerikai tinivígjátékok. Mutatjuk Michael Ende első gyerekkönyvét is, és a legszórakoztatóbb, Balatonról szóló ifjúsági könyvet is.