Süllyesztőbe kívánt szerelmek, kínos másnapi ébredések, arcpirító állásinterjúk, megunt hóbortok. Ezernyi okunk lehet, amiért meg akarunk szabadulni egy letűnt korszakra emlékeztető vagy csak megunt tetoválástól - utánanéztünk, hogy egyáltalán lehetséges-e.
Egy korábbi Miss World Hungary győztese rátetováltatta derekára kedvese – Sebestyén – nevét. Ám pár héttel később szakítottak, a korábbi románcra emlékeztető testfelirat gyorsan idejétmúlttá vált. Szerencsére az új fiút Szabolcsnak hívták, így némi trükkel és egy pillangó motívummal a Sebestyén felirat eltűnt a szexi derékról, és pillangós "Szabi+én" üzenetté lényegült át. Hogy azóta ebből lett-e újabb probléma, arról nincsenek hírek.
Ilyen történetekről a bulvárlapok sokszor beszámolnak, de koránt sem csak celebeket érint a tetováláseltüntetés fel-felmerülő igénye. Tele van a net (pl. itt , itt vagy itt) olyan elszúrt tetoválásokkal, sztorikkal, amiken nem is tudjuk, nevessünk vagy sírjunk-e.
Minden 7. embernek van tetkója
Strandon, foci-Eb-n, fesztiválon, utcán, munkahelyen, könyvtárban, valóságshow-ban láthatjuk, az emberek a testükön üzennek, és sokszor fogalmunk sincs, mit akarnak mondani. Titkosított nyelvek titkos üzenetei, vallási jelképek, sejtelmes nonfik, sárkányfejek. Sokkoló, megdöbbentő, esetleg humoros villantások vagy szemet gyönyörködtető műalkotások. A tetoválások a vizuális hedonizmus korában napjaink természetes részévé váltak.
Nehéz lenne megbízható statisztikát idézni a világ tetováltjainak arányára, de tájékozódó jelleggel érdekes adalék, hogy az amerikai lakosság 14 százalékának van legalább egy tetkója, igaz, negyven év fölött az arány már mintegy 40 százalék. A nyugati civilizációban világszerte hasonlóak lehetnek a számok, és tény, hogy az egyik legősibb művészi formának számító tetoválás manapság az önkifejezés egyik legdivatosabb, leglátványosabb, legtöbb ember számára elérhető és bizonyos értelemben legmaradandóbb formája.
„Részegen jó ötletnek tűnt”
Kérdés, hogy mi visz rá valakit, hogy változó mértékben nehézfémet is tartalmazó, szinte eltávolíthatatlan festékkel pecsételje meg a testét, ami ha úgy tetszik, kitartóbb elköteleződés lehet, mint mondjuk egy eljegyzés.
Ahány ember, annyi motiváció; az ősibb, vallási, rituális indíttatástól kezdve, a közösséghez való tartozáson át egy átmulatott éjszakán fogant spontán ötletig bármi kiválthatja az elhatározást.
Mint korábban egy az extrém tetoválásokat bemutató cikkünkben idéztük, a göttingeni egyetem tanulmánya kilenc indokot gyűjtött össze, hogy miért vállalkozik valaki a tetováltatásra: esztétikai ok, az egyéniség megerősítése, csoporthoz tartozás kifejezése, lázadás a konvenciók ellen, személyes történetek megörökítése, kulturális tradíciók, a fizikai fájdalom szeretete, szexuális élet megfűszerezése (bizonyos beavatkozások esetében), továbbá a testmódosítástól való függőség.
Statisztikák szerint ugyanakkor az emberek mintegy 20-30 százaléka 10 éven belül megunja, vagy megbánja tetoválását,
az okok pedig a hétköznapitól az egészen extrémig terjednek.
Nem annyira meglepő, hogy az egyik leggyakoribb eset, amikor – mint bevezető példánkban is - valaki volt szerelme nevét szeretné kitöröltetni az emlékezetnél is makacsabb bőréből. „Volt olyan, hogy egy hölgy kétségbeesetten kérlelt minket, távolítsuk el a volt barátja nevét a melléről, különben a vőlegénye nem veszi el őt feleségül” – mutat be egy tipikus esetet Dr. Gurvitz Yair, egy tetováláseltávolítással is foglalkozó budapesti klinika igazgatója.
Klasszikus és különösen veszélyes, amikor emberek módosult tudatállapotban tetováltatnak, vagy tetoválják saját magukat. ”Egy idős úr illuminált állapotban az egész arcát teletetoválta, a száját is beleértve” – meséli Tóth Anita, az egyik fővárosi szalon tetoválások eltávolításával foglalkozó specialistája.
Ugyancsak tipikus, amikor valaki a munkaerőpiacon való érvényesülés miatt kénytelen lépni, különösen, ha olyan a munkája, ami sok személyes érintkezéssel és reprezentatív feladatokkal is jár. Ilyenkor a ruha alól kilátszó tetoválások könnyen ronthatják az esélyeket.
„Az egyik volt kliensünk egy pénzügyi intézet vezető pozíciójában dolgozott és élete legnagyobb hibájaként élte meg egyetemistaként egy átmulatott éjszakán szerzett tetoválását, amit nem győz takargatni a munkatársai és az üzletfelei előtt. Minden pénzt megért volna neki, hogy megszabadulhasson tőle.”
Olcsó tetoválásnak híg a tintája
De vajon tényleg lehetséges örökre megszabadulni egy tetoválástól? A sok tévhit és reklám között könnyű lehet elbizonytalanodni, de a tudomány és a rendelkezésre álló mai technológiák szerint maximum 90 százalékos alapossággal lehet eltüntetni a tetoválást, vagyis az érintett felület már sosem lesz pont ugyanolyan, mint előtte. Ugyanakkor ahány eset, annyiféle kimenetel és számos befolyásoló tényező létezik.
Dr. Gurvitz szerint a sikeres eltávolítás szempontjából a legfontosabb, hogy milyen fajta tintával készült az alkotás. Egy házilag eszkábált, olcsóbb és rosszabb minőségű tintából festett tetoválást könnyebb leszedetni, mint egy profit, amihez gyakran használnak a csillogó hatás kedvéért vasoxidot vagy titán-dioxidot.
A második legbefolyásolóbb tényező a festék színe, ugyanis nagyon eltérő, hogy melyik szín mennyire ragad meg a bőrben. Általánosságban elmondható, hogy a sötétebb színek (fekete, sötétkék) könnyebben adják meg magukat, ellenben a sárga és narancssárga eltávolítása már nagyon nehéz feladat, a világoskék és a pink pedig szinte lehetetlen vállalkozás.
Fontos faktor a tetoválás elhelyezkedése is. A legnehezebben a lábról jön le, majd a kar, a hát, a has és a mellkas következik. A nőknél a szülés miatt különösen kényes lehet a csípőre, hasra, vagy mellkasra pingált alkotás, amikor a súlygyarapodás miatt teljesen átalakul a festett bőrfelület.
Az sem mindegy, hogy milyen bőrszínre tetoválnak, a sötétebb bőrből ugyanis nagyobb küzdelem eltávolítnani a festéket. Ezek mellett még egy sor dologtól függhet kisebb-nagyobb mértékben: milyen mélyre ütötték és milyen tűvel, valamint hogy mennyire volt gyakorlott a tetováló. Minél régebbi egy tetoválás, általában annál könnyebben lehet megszabadulni tőle, mert a festék fakul.
A fokhagymától a lézerig
A tetoválás eltüntetésére évről évre egyre jobbak az esélyek, mert míg néhány éve még komoly alternatívának számítottak az olyan, első hallásra ijesztőnek tűnő, fájdalmas és hegesedést okozó megoldások, mint pl. a bőrcsiszolás (dermabrázió) vagy a sóoldatos csiszolás, ma már a legtöbb hazai szalon és klinika úgynevezett Q-kapcsolt lézert használ. Ezzel a megoldással közvetlenül a festékre céloznak nanoszekundumos tartományban mozgó fényimpulzussal, ami a bőrnek olyan minisokk, mint mikor az ujjunkat hirtelen áthúzzuk a gyertya lángján. Egy kezelés kb. 5 ezer forintnál kezdődik, a helyzet komolyságától függően általában 5, vagy akár 20 alkalom is szükséges lehet, hogy legyen látszata, és nagyjából hegmentesen el is tűnjön a tetoválás.
Így is lehet, hogy egy 30 perc alatt összedobott tetoválást évek kezelése árán lehet csak láthatatlanná tenni.
A legsúlyosabb esetekben bőrátültetés is szóba jöhet, de ez a legtöbbek számára megfizethetetlen több százezres vagy milliós tételt jelent.
Keringenek legendák olyan csodakrémekről is, amiktől kenegetés hatására felszívódik a festék, kevés hiteles referenciával. A városi legendák szerint volt idő, amikor fokhagymát, bort, citromot, sőt galambürüléket fecskendeztek a kimarni kívánt területre.
Fokhagymával, vagy lézerrel, de abban mindenki egyetért, hogy bár elvileg nem lehetetlen közel maradéktalanul leszámolni egy már nem kívánatos tetoválással, a legokosabb, ha festetés előtt többször is végiggondoljuk, hogy tudunk-e majd együtt élni vele.
47 Cringeworthy Tattoos Being Regretted As We Speak
Shaking my head.