Kult MTI 2016. június. 16. 16:37

Helyreállították a világ egyik legrégebbi kéziratát - fotók

Három év restaurálás után ismét látható az olaszországi Codex Purpureus Rossanensis, amely a világ egyik legrégebbi kézirataként ismert – adta hírül a Repubblica.it.

A helyreállított ritkaságot újra a dél-olaszországi Rossano egyházmegyei múzeumában, üvegfallal védett teremben helyezték el, amelyben folyamatos ellenőrzés alatt tudják tartani a fény- és hőhatást.

Wikimedia Commons / Michele Abastante
Wikimedia Commons

A bíborszínű oldalairól latinul purpureusnak nevezett kéziratot a VI. századból származhat. A feltételezések szerint keleti, bizánci eredetű. A 19. század végén Rossano székesegyházában találták.

2015-től az UNESCO a világörökség részének nyilvánította. A 188 pergamenlapból álló kódex görög nyelvű és unciális, vagyis folyamatos írású. Csak Máté és Márk evangéliumát tartalmazza, de valószínű, hogy a kódex hiányos, és az evangélium többi könyvét tartalmazó második része elveszett.

Lapjait gyönyörű miniatúrák díszítik, ezért a világ egyik legrégebbi illusztrált "könyveként" tartják számon.

A kódexet a római kézirat- és könyvrestauráló intézet laboratóriumában állították helyre.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?