Kult Balkányi Nóra 2016. április. 26. 13:06

Fájdalmasabb nem is lehetne a Trónok harca

Hétfőn elindult a milliók által követett HBO-sorozat hatodik évada. Mindenből kaptunk egy kicsit, de leginkább a szenvedés különböző módjaival ismerkedhettünk újra. Volt azért finom cliffhanger is.

Fizikai fájdalom, lelki fájdalom, üveges tekintetek, egy halott, két halott, három halott, az élet reménytelensége, a harc hiábavalósága. Hogy valami minimálisan pozitívat is fel tudjunk mutatni, régi-új hős emelkedett, végre megúsztunk pár erőszak-jelenetet, elhangzott néhány jól eleresztett poén és egy régi spekuláció is beérett.

HBO

Ned Stark megmondta a legelején, hogy jön a tél, de hol tudtuk még akkor, mit jelent ez valójában. A hatodik évad első részére beért az összes negatív jóslat, pedig az északról támadni készülő jégdémonok zombihadseregükkel még nem is törték át a Falat. Ha bármelyik karakter ép ésszel jön ki ebből az egészből, már megnyerte a Vastrónt.

Az első rész végigvitt majdnem minden történetszálon, bejárhattuk a G. R. R. Martin világát a Faltól Dorne-ig. A legerősebb jelenetek pedig – Melisandre törése, Sansa és Brienne találkozása, Daenerys kiállása, Arya nyomora – mind női karakterekhez kötődtek.

A színészekkel beszéltünk

Bevett filmes reklámmegoldás egy-egy projekt színészeit csomó újságíróval összezárni – írtuk korábbi cikkeinkben. Az HBO is így tett a hatodik évad előtt Londonban, ahol összesen 14 szereplővel találkoztunk. Eddig bemutattuk az Arya Starkot játszó Maisie Williamst és az arcnélküli emberként visszatérő Tom Wlaschihát, leírtuk, hogyan hekkelte szét az interjúkat a Theon Greyjoyt játszó Alfie Allen, hogy mennyire skót a Podrick Payne karakterével népszerűvé vált Daniel Portman, miért érezte magát középkori nyári táborban a Bran Starkot játszó Isaac Hempstead-Wright, és mit tesz minden színész a forgatókönyvekkel Ellie Kendrick (Meera Reed) szerint. Első cikkünkben írtunk arról is, az elmúlt években hogyan nőtt világjelenséggé az öt regény és az abból készült HBO sorozat. G. R. R. Martin már jó ideje írja az erősen várt hatodik részt, de a filmesek időközben beelőztek. A mostani az első olyan évad, mikor valóban senki nem tudja, mi lesz.

A férfi, aki meggyilkolta a Királyt

A netet elárasztották az első részt elemeire szedő, tippelgető elemzések. Az egyik legnagyobb kérdéskör a rész legvégén megjelenő, végtelenül öreg Melisandre-hoz tartozik, pedig az alkotók csak végre továbbvittek egy valószínűleg hamarosan szépen kiteljesedő szálat.

A vörös papnőről eddig is tudtuk, hogy valójában minimum több száz éves. Az, hogy külsejét varázsnyaklánccal vagy bármi mással tartja fent, nem olyan érdekes. Sokkal inkább várjuk viszont azt, hogy Melisandre hogyan küzd meg saját hitével és az őt cserbenhagyó vörös istennel.

Brienne vonalát az előző évadban nézni is nehéz volt, pláne, ha éppen nem vette észre azt a szegény gyertyát. Most viszont végre Sansa elé térdelhetett. Leginkább a vállára borulnánk, hogy köszi, kérsz-e valamit, nem fázol-e, hadd segítsek kicsit vinni azt a kardot, rohadt nehéznek tűnik. Theon is felvette a harcot, és így tovább ment az úton, aminek a végén talán marad valami ép a lelkéből. Sansára továbbra is észak egyesítése, a Boltonok lerohanása vár, amire tényleg sor kerülhet. Az észak nem felejt.

HBO

Daenerys történetébe visszatért a politika után a terep. Egy rész alatt megkötött kezű, az égre reménykedve néző fogolyból vált szabad özveggyé, akit lehet, a biztonság kedvéért azért fogva tart a dothraki nép.

Úgy tűnik viszont, őt félteni kevésbé kell, mint a totálisan összetört Aryát, akit mintha semmi nem mentené meg attól, hogy rendes pszcihopatává váljon. A tanításnak a „döntsük nyomorba, vakítsuk meg, aztán verjük bottal” módszere lehet, hogy a gyilkosképzésben hasznos, a lelki épülésről viszont ideje lemondani.

A következő rész hétfő este jön.

Soha nem elég, ez tudott
Az új évadot az internet – és persze az HBO – rengeteg tartalommal támogatja, kevés népszerűbb sorozat fut mostanában. Algoritmus számolgatja, ki fog meghalni leghamarabb, a Spotify összerakja, melyik karakterre hasonlít a zenehallgatásunk, van a sorozat alakulását tippelgető játék, de olyan Google Chrome kiegészítő is, ami az összes Trónok harca spoilert átalakítja egy jelenetből a Jóbarátokból (tényleg).

 

 

 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.