Kult MTI / hvg.hu 2016. március. 01. 19:22

Hallgassa meg az Artisjus idei zenei díjazottjait

A könnyűzenei kategóriákban Szabó Zé, Jónás Vera és Pajor Tamás, a komolyzenei kategóriákban Sáry László és Balogh Máté, a magyarnóta-szerzők közül Gyimóthi Elemér vehette át az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület idei díjait kedden Budapesten. Az év könnyűzenei produkciójának a budapesti Womexet választották, míg a dalszerzői életműdíjat a magyar származású Desmond Child kapta.

Az Artisjus az év kiemelkedő zenészeit és szerzőit idén is nyolc zenei és öt irodalmi kategóriában jutalmazta az Artisjus-díjjal, a döntőbizottság idén kiemelten figyelemmel volt a nemzetközi szempontokra.

Az év könnyűzenei produkciója díját elnyerő World Music Expónak a régióból elsőként adott otthont Budapest 2015-ben, ahol a rendezvény történetében évek óta először minden jegy elkelt a koncertnapokra. A Womexre mintegy 2500 vendég érkezett a világ 90 országából, valamint rekordszámú magyar és kelet-európai zenekar lépett fel, koncertjeiket pedig sok esetben sajtóérdeklődés, meghívások és lemezszerződés követte. A Womexről érdemes tudni, hogy a fellépő legjobbnak ítélt zenekarok rendre világhírnévig jutottak, szemben a köztelevíziók által fenntartott Eurovízióval, ahol a dobogósok is gyakran a nemzetközi téren feledésbe merültek.

Az Artisjus Dalszerző Életműdíjat idén a magyar-kubai származású, Egyesült Államokban élő dalszerző, Desmond Child kapta. 1974-ben, 21 évesen New York-i egyetemistaként alapította Desmond Child and Rouge nevű zenekarát, amely elindította őt a zenei pályán. Első szerzői sikere a Kiss együttes 1979-es Dynasty albumára készült I Was Made For Lovin' You volt. Szerzői pályája ezután töretlenül ívelt felfelé, az elmúlt mintegy negyven évben számos világhírű előadónak írt dalokat. Child több slágert is írt Bon Jovi, Cher, Robbie Williams, az Aerosmith, Michael Bolton vagy Ricky Martin számára.

Az év könnyűzeneszerzőjének járó Artisjus-díjat Szabó Zé, az Eurovíziós Dalfesztivál idei magyar dala, a Pioneer szerzője vihette haza. A szakember kezei alól 25 éves pályafutása alatt több mint 400 dal és számos nagylemez került ki.

Az év könnyűzenei szövegírója Pajor Tamás lett, aki a 1980-as évek budapesti underground-alternatív művészeti életének legendás, meghatározó alakja volt és Amen nevű zenekarával 17 év után most először jelentkezett új lemezzel. Méltatásában Orbán Tamás úgy fogalmazott: Pajor Tamás szövegei egyszerre vallanak, vezekelnek és tartanak tükröt a hallgatók elé.

Az év junior könnyűzenei alkotója díjat elnyerő Jónás Vera dalait kísérletező crossover stílusban írja és szólaltatja meg, ötvözve az élő elektronikát a teljesen akusztikus hangzással. Victor Máté méltatás némileg furcsára sikerült, szerinte Jónás Vera "dalai alapvetően intellektuális karakterűek, de átsüt rajtuk valami női érzékenység, sőt érzékiség, amitől izgalmassá válnak." - nehezen megfogható, hogy itt mi okozhatott Victor ellentétet.

Sáry László a Remek hang a futkosásban című operájáért kapta meg az év komolyzenei műve díjat. Az improvizációs készségeket és koncentrációt fejlesztő egyedi gyakorlatokból álló Sáry-módszer többek között Bartók- és Erkel-díjjal is kitüntetett kidolgozóját Hollós Máté méltatta, szerinte a díjazott műben a hallgató ráismerhet a "repetitív iskola kiemelkedő művelőjére", egyben az "időtlenül szép vokális kamaraművek" alkotójára is.

Az év fiatal komolyzenei alkotója díjat Balogh Máté, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem doktorandusz hallgatója és óraadó tanára, valamint számos zeneszerzőverseny győztese kapta.

Az év magyarnóta-szerzője a nótagyűjtéssel is foglalkozó Gyimóthi Elemér lett, aki közel negyedszázados pályafutása alatt számos szakmai díjban részesült - olvasható a közleményben.

A már korábban bemutatott irodalmi díjazottak szintén a keddi ünnepségen vehették át az elismeréseket. Az irodalmi nagydíjat idén a szlovákiai magyar író, Tőzsér Árpád kapta, a többi díjazott között szerepel Bognár Péter, Gerőcs Péter, Beck András és Takáts József.