Kult hvg.hu 2016. február. 05. 11:36

Kiváló kritikát kapott az angolul is megjelent magyar népzenei kötet

Jávorszky Béla Szilárd 2013-ban megjelent, A magyar folk története című kötete tavalyi angol verzióját a legfontosabb világzenei szaklapja ötcsillagosra értékelte.

Jávorszky Béla Szilárd a Sebők Jánossal közös magyar és nemzetközi rocktörténeti könyvsorozatával, a Sziget, a Muzsikás, a magyar jazz és a szóban forgó magyar folk történetét jegyző köteteivel is maradandót alkotott a hazai zenetörténet megörökítésében (legújabb megjelenéséről A rock története 3 - 80-as évekről itt írtunk), a Szigetről szóló kötete után pedig tavaly novemberben a táncházmozgalomról és magyar népzenéről szóló könyve is megjelent angol fordításban – írja a recorder.hu.

A The Story Of Hungarian Folk a Kossuth kiadó gondozásában jött ki, az angol nyelvű kiadás elkészültében Simon Broughtonnak, a Songlines magazin főszerkesztőjének is komoly szerepe volt. Az nem meglepő tehát, hogy a könyvről született egy kritika a rangos lapban (a tavalyi budapesti WOMEX óta a magyar folkra amúgy is nagyobb fény vetül külföldön), az viszont már elég nagy szám, hogy ki írta azt a recenziót.

A szerző ugyanis az a Joe Boyd, aki ott volt, amikor Bob Dylan először játszott elektromos hangszereken (a poptörténet egyik kulcspillanata, ő volt a hangmérnök), amerikai állampolgárként ő alapította az angliai pszichedelikus rock melegágyának tekinthető UFO Clubot, felfedezte a Pink Floydot, és ő volt az első kislemezük (Arnold Layne) producere, majd dolgozott a szinte teljes brit folkrock-mozgalommal a hatvanas évek második, a hetvenes évek első felében.

1980-ban megalapította Hannibal Records nevű lemezcégét, amellyel a világban is befuttatta a Muzsikást.