A cannes-i nagydíj után itt az első nagy amerikai győzelem is, a Saul fia nyerte a legjobb idegen nyelvű film kategóriáját a 2016-os Golden Globe-gálán. A többi fronton díjazták Sylvester Stallonét, Kate Winsletet, Lady Gagát és Ennio Morriconét is, de a legnagyobbat A visszatérő szakította, így Leonardo DiCaprio már nyugodtan dörzsölheti a tenyerét az Oscarra.
A Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók egyesületének (HFPA) díja, a Golden Globe piaci szempontól a második legfontosabb filmes díj az Oscar után – magyar alkotásnak eddig kétszer volt esélye hazavinni a glóbuszt, de Szabó István mindkét jelölt filmje – Redl ezredes (1986) Hanussen (1989) – alulmaradt a küzdelemben.
Nemes Jeles László Saul fia című filmje törte meg az átkot, a tavalyi cannes-i siker után így már Amerikában is fontos díjjal jutalmazták az Oscarra is esélyesnek tartott filmet. A legjobb idegen nyelvű film kategóriájának győztesét Gerard Butler és Helen Mirren jelentette be, az átadás előtt Mirren elmondta, hogy nagyon örül, mert tudomása szerint Magyarország még soha sem nyert Golden Globe-ot – az angol színésznő nálunk forgatta Az adósság című filmet, valamint játszott Szabó István Az ajtó című filmjében is, úgyhogy különösen kedvelhet minket.
A díjat Nemes Jeles vette át, aki köszönőbeszédében megjegyezte, hogy "a holokauszt egy absztrakt dolog lett az elmúlt években, számomra viszont inkább egy emberi arc", majd arra hívta fel a figyelmet, hogy "soha ne felejtsük el ezt az emberi arcot!".
A díjátadó után sikerült elérnünk Sipos Gábort, a Saul fia producerét, aki ugyancsak a helyszínen örülhetett az elismerésnek. Kérdésünkre elárulta, semmit sem lehetett tudni a díjátadó előtt. "A nagy filmes gálákon nagyon figyelnek rá, hogy semmi se derüljön ki előre" – fogalmazott a producer, aki hozzátette, "kedvező szeleket azért éreztek", és az is jó jel volt, hogy a film amerikai premierje óta a kinti kritika és a közönség is jól fogadta a filmet, ráadásul számos fesztivál díját elnyerték a Golden Globe előtt. Sipos szerint a díj után nyilvánvalóan könnyebb lesz még több helyen értékesíteni a magyar filmet, de hozzátette, a Saul fia eddig is elképesztően jó kezekben volt a Sony Picturesnél, akik a díjtól függetlenül tervezték meg a film tengerentúli forgalmazását. A producer elárulta azt is, hogy rengeteg gratulációt kaptak a gála neves résztvevőitől is, de senkit sem emelne ki közölük. Az est hátralévő részéről pedig lényegretörően csak annyit mondott: "bulizunk".
Az esemény házigazdája az a Ricky Gervais volt, aki 2010 és 2012 között már sok rémálmot okozott a hollywoodi celebeknek: hol a csillogó gigarendezvényt állította szembe a színészek PR-fogásnak sem rossz jótékonykodásaival, hol a plasztikai műtéteket és az alkoholfogyasztási szokásokat rótta fel a sztárközönségnek.
Idei monológját is erősen kezdte, először deviáns celebeknek nevezte a közönséget, majd elmondta, hogy az NBC (amely csatorna közvetítette a show-t) igazán pártatlan tud maradni, hiszen egyetlen jelöltjük sincs a tévés kategóriákban. Elmondta, hogy gyorsan túl akar lenni a gálán és aztán úgy elbújik valahova, hogy még Sean Penn sem találja meg. "Nyugalom, sokat változtam a múltkori óta, persze nem annyit, mint Bruce Jenner" – folytatta, majd a pedofil katolikus papok lebuktatásáról szóló Spotlight című filmet mutatta be úgy, hogy "Roman Polanski szerint a legjobb randifilm".
Az est legnagyobb nyertese A visszatérő című film lett, ami három díjat zsebelt be, ráadásul elég fontosakat: a legjobb drámai film, a legjobb rendező (Alejandro González Iñárritu) és a legjobb főszereplő (Leonardo DiCaprio) szobrocskáját is elvitték. Kérdés, hogy mennyire fogható fel kompenzációként a film sikere, hiszen a tavalyi Oscart letaroló Birdman szintén Iñárritu filmje volt, ami a Golden Globe-on csak egyetlen elismerést tudott bezsebelni.
A legnagyobb vesztesek közt találjuk a Carol című leszbikus szerelmi drámát, amelynek öt jelölésből egyet sem sikerült díjra váltania, de a brókeres A nagy dobás és a Spotlight alkotói is szerettek volna legalább egy díjjal hazatérni, mindhiába.
Erőn felül teljesített viszont a Steve Jobs, amely forgatókönyvírója, Aaron Sorkin, valamint az Apple marketingesét játszó Kate Winslet is megnyerte a saját kategóriáját. A harmadik olyan film, aminek egynél több díjat sikerült elvinni, a Ridley Scott-féle Mentőexpedíció volt, amelynek nemcsak főszereplője, Matt Damon diadalmaskodott (Ricky Gervais konferálásában: "az egyetlen ember, akit még nem csalt meg Ben Affleck"), de maga a film is elvitt egy szobrot, köszönhetően annak a nevetséges húzásnak, hogy könnyedebb hangvétele miatt a vígjátékok közé sorolták.
A női főszereplőknél nagy volt a verseny, mégis papírforma-eredmények születtek: a drámáknál az ötéves fiát születésétől fogva egy szobában nevelő, fogva tartott nőt alakító Brie Larson (A szoba), a "vígjátékoknál" pedig a teleshopos felmosó feltalálásával meggazdagodó családanyát játszó Jennifer Lawrence (Joy) nyert – ő 25 évesen már a harmadik glóbuszát vihette haza. A legjobb férfi mellékszereplő pedig az a Sylvester Stallone lett (Creed: Apollo fia), akit utoljára 1977-ben jelöltek Golden Globe-ra, ugyanezért a karakterért. Rocky Balboát egyébként a legjobb képzeletbeli barátjának nevezte Stallone, valószínűleg John Rambo legnagyobb bánatára.
Vasárnap már friss Golden Globe-díjasként lép fel a Papp László Sportarénában Ennio Morricone, akit az Aljas nyolcas zseniális filmzenéjéért díjaztak. A 87 éves zeneszerző valószínűleg római otthonában tartózkodott, ezért Quentin Tarantino vette át helyette az elismerést, aki a valaha volt legjobb (nem csak filmes) zeneszerzőnek nevezte Morriconét. Kis híja volt annak is, hogy a Halálos iramban 7 Golden Globe-díjasnak mondhassa magát, de a HFPA inkább a Spectre című James Bond-mozi betétdalát díjazta: a Writing's on the Wall című dalt Sam Smith énekelte. A legjobb animációs film nem is volt kérdéses, nyert az Agymanók.
Tévés fronton maradt a merész húzásoknál a HFPA, akik szerint a két legjobb sorozat (dráma és komédia) a Mr. Robot és Mozart in the Jungle című Amazon-széria volt 2015-ben. Utóbbi sorozat a tipikus "élet New Yorkban" felállást komolyzenével fejeli meg: két főszereplője egy fiatal karmester (Gabriel García Bernal) és egy oboista lány (Lola Kirke). Mindkét széria begyűjtött egy-egy színészi díjat is: a Mozartból Gabriel García Bernal, a Mr. Robotból pedig a karrierjét a ZS-filmek szintjéről visszaépítő Christian Slater nyert.
A győztes drámai főszereplők közt egy régi és egy új ikont találunk: Jon Hamm a Mad Men utolsó évadjával tett szert még egy Golden Globe-ra, míg az Empire-ben a Cookie nevű karaktert játszó Taraji P. Henson a második évadjában tündököl. A női mellékszereplőknél Maura Tierney kapott díjat, aki a The Affair egyetlen jelöltje volt ma, így 100 százalékosan zárta az estét a zseniális Showtime-széria.
A legjobb vígjátéksorozatos női főszereplő személye volt az egyik legnagyobb meglepetés: itt szinte biztosra vette mindenki Julia Louis-Dreyfus győzelmét Az alelnökért, de helyette a Crazy Ex-Girlfriend sztárja, Rachel Bloom vehette át a díjat, aki olyan sűrű szöveget hadart le nagy örömében, amit senki nem tudott felülmúlni.
A díjesővel jutalmazott első évad után a második szezonnal nem nyűgözte le a HFPA-tagokat a Fargo, a minisorozatos kategóriák közül egyikben sem tudott nyerni. A legjobb minisorozat/tévéfilm kategóriájában a Wolf Hall című BBC-széria kapta az elismerést – ebben a sorozatban Mark Rylance és Damian Lewis alakítja Thomas Cromwellt és VIII. Henriket.
A minisorozatos férfi főszereplő díját Oscar Isaac kapta, aki tényleg nagy évet zárt, a Star Wars 7 és az Ex Machina mellett ugyanis még a Mutassatok egy hőst! című HBO-sorozatban is játszott, ezért járt a díj. A nőknél viszont úgy tűnt, a Golden Globe nem bírta megállni, hogy kihagyja a legnagyobb szenzációt: Lady Gaga lett a győztes az Amerikai Horror Story legújabb évadjáért.
Az este folyamán Tom Hanks is színpadra lépett, hogy bejelentse az idei Cecil B. DeMille-díjast, ami a Golden Globe saját életműdíja. Ezt a 61 éves Denzel Washington vehette át, akit egyébként eddig 7 Golden Globe-díjra jelöltek, ebből kettőt meg is nyert: Az ötvennegyedik hadtestért mellékszereplői, a Hurrikánért pedig főszereplői kategóriában.
Azért az idei Golden Globe alapján senki ne menjen bele nagy fogadásokba az Oscarra.
A 2016-os Golden Globe győztesei |
Legjobb film (dráma): A visszatérő Legjobb film (musical/vígjáték): Mentőexpedíció Legjobb férfi főszereplő (dráma): Leonardo DiCaprio (A visszatérő) Legjobb férfi főszereplő (musical/vígjáték): Matt Damon (Mentőexpedíció) Legjobb női főszereplő (dráma): Brie Larson (A szoba) Legjobb női főszereplő (musical/vígjáték): Jennifer Lawrence (Joy) Legjobb férfi mellékszereplő: Sylvester Stallone (Creed: Apollo fia) Legjobb női mellékszereplő: Kate Winslet (Steve Jobs) Legjobb rendező: Alejandro González Iñárritu (A visszatérő) Legjobb forgatókönyv: Aaron Sorkin (Steve Jobs) Legjobb filmzene: Ennio Morricone (Aljas nyolcas) Legjobb betétdal: Sam Smith - Writing's on the Wall (Spectre) Legjobb animációs film: Agymanók Legjobb idegen nyelvű film: Saul fia (Magyarország)
Legjobb drámai sorozat: Mr. Robot Legjobb vígjátéksorozat: Mozart in the Jungle Legjobb minisorozat/tévéfilm: Wolf Hall Legjobb férfi főszereplő (drámai sorozat): Jon Hamm (Mad Men) Legjobb férfi főszereplő (vígjátéksorozat): Gabriel García Bernal (Mozart in the Jungle) Legjobb férfi főszereplő (minisorozat/tévéfilm): Oscar Isaac (Mutassatok egy hőst!) Legjobb női főszereplő (drámai sorozat): Taraji P. Henson (Empire) Legjobb női főszereplő (vígjátéksorozat): Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend) Legjobb női főszereplő (minisorozat/tévéfilm): Lady Gaga (Amerikai Horror Story: Hotel) Legjobb férfi mellékszereplő (sorozat): Christian Slater (Mr. Robot) Legjobb női mellékszereplő (sorozat): Maura Tierney (The Affair) |