A német Shantel a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjút a párizsi terrorról, Európa jobbratolódásáról. A zenész ebben arról is beszél, hogy a Sziget Fesztivál szerződésben kötötte ki, hogy a koncertje alatt nem kritizálhatja a politikai rendszert. A Sziget szervezői ezt kategorikusan cáfolják, és nem is értik a felvetést.
"Képtelenség, hogy ilyen, a politikai véleményt korlátozó passzus lenne a Sziget és bármely fellépő közötti szerződésben" – szögezte le Gerendai Károly arra reagálva, hogy a fesztiválon korábban fellépő zenész szerint alá kellett írniuk egy klauzulát, hogy nem kiritizálhatják a magyar politikai rendszert. Mint a Sziget főszervezője a hvg.hu-nak elmondta, jellemzően a külföldi előadók maguk küldik meg a szerződéseket, így „hacsak ők bele nem írtak ilyet”, nem szerepelt ilyen klauzula Shantelnél sem. A szigetes formaszerződésekben – amit leginkább a magyar előadókkal szoktak kötni – maximum annyi van, hogy tartózkodjanak a fellépők mások érzékenységét sértő megjegyzésektől. A Sziget főszervezője nem is érti, miért mondhatott az osztrák zenészek ilyeneket. Gerendai emlékeztetett arra is, hogy számos esetben volt már a Szigeten olyan beszólás a fellépők részéről, aminek erős politikai üzenete volt.
Shantel, azaz Stefan Hantel a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak beszélt többek közt a párizsi bataclanbeli koncertjéről, valamint mesél az elmúlt időszakban a kontinensen tapasztalt menekültellenes hangulatról és az őt ért támadásokról is. A világzenei produkciójával, a Bukovina Orchestrával évek óta Európa-szerte turnézó német származású zenész, zenei producer és DJ ennek kapcsán tért ki a szigetes fellépésére is.
Mint mondta, két éve a Sziget Fesztiválon nagyon kellemetlenül érezte magát, amikor – elmondása szerint – alá kellett írniuk a szerződésben egy klauzulát, amelyben kikötötték, hogy az élő közvetítés alatt nem kritizálhatják a magyar kormányt. A koncerten ennek ellenére mégis volt egy szemtelen megjegyzése, és emiatt néhány fiú bevárta őt a backstage-ben. Arról is szólt, hogy az Orbán Viktort érintő nyilatkozatai miatt korábban gyűlölet-e-mailek lavinája indult el felé. December 16-án egyébként ismét fellépnek Budapesten, és már most meghirdették az ellenségei, hogy feltűnnek a koncertjén, de őt ez nem különösebben izgatja.
A zenész egyébként megemlékezett november 13-án a Bataclaban elkövetett terrortámadásban elhunyt 90 áldozat mellett három francia kollégájáról, akikkel a turnéja során dolgozhatott együtt. Shantal szerint a legjobb, amit tehetünk a szélsőségesekkel szemben, hogy a szabadságot hirdetve egy kozmopolita társadalmat építünk fel, ő maga is minden alkalommal ezeket az értékeket celebrálja, és másokat is erre ösztönöz.
Shantel egyébként elsősorban nem a terroristáktól tart, hanem a politikusok gyűlöletbeszédeitől, amelyek a terrorcselekményekre építve megpróbálják az emberekben lévő félelmeket táplálni és felerősíteni, valamint a határok lezárását hirdetik. Miután társaival számos olyan országban is turnéznak, ahol menekültek is átvonulnak, a szemük előtt játszódnak le az emberi drámák.
Végignézték például, ahogy a török-görög határtól Calaisig hatalmas táborok jönnek létre, amelyekben emberek tömegei vegetálnak nap mint nap. Ehhez a képhez hozzájön a rendőrség állandó jelenléte, ami különösen Ausztriában és Délkelet-Európában figyelhető meg.
A zenekar két tagja is szerb származású, a határok elzárása és az ellenőrzések miatt úgy élik meg, mikor visszatérnek a schengeni térségbe, mintha őket is bevándorlónak, menekültnek tekintenék, és csak a csapat tagjainak jótállása mellett léphetik át a határt. Angliában az is előfordult, hogy visszafordították őket a határról, amikor a Womad Fesztiválra tartottak. Mindez megerősítette Shantelt abban az érzésében is, hogy Európában erős jobbratolódás érezhető, s ez már a zenei életben is érzékelhetővé vált. A legerősebben Shantel ezt Magyarországon érezte, ahol minden évben fellépnek. Meglepő számára, hogy itt olyan témákkal találkozik, amelyek korábban teljesen szalonképtelenek voltak.
Európában csak ritkán, akkor is Törökországban találkozott hasonlóval, mikor az Erdogan török elnök által vezetett Igazság és Fejlődés Pártjának egy helyi szervezet feljelentette a zenekart, mert megítélésük szerint a koncertjükkel veszélyeztették a fiatalságot. A koncertet követően két héttel már nem léphették át a török határt Isztambulnál egy ankarai fellépésre tartva, 12 órát váratták őket, majd különösebb indok nélkül megtagadták a beutazást. Így elmaradt a koncert – később tudta meg, hogy a feljelentés miatt.
Shantel Németországról egy óriási, soknemzetiségű lakóközösségként gondolkodik, és az érkező menekültekben óriási fejlődési lehetőséget lát, különösképp a németek alacsony születésszáma miatt. Shantel anyja is 1947-ben egy menekülttáborban született, bukovinai felmenőkkel.