Kult hvg.hu 2015. november. 04. 12:35

Alföldi Róbert nyomdokaiba lép Spike Lee – előzetes

A jövőre Oscar-életműdíjat kapó Spike Lee a Lüszisztraté című Arisztophanész-dráma alapjára húzta fel legújabb filmjét, napjaink Chicagójába helyezve a sztorit.

Spike Lee (Szemet szemért, Malcolm X, Az utolsó éjjel) igazán adós már egy ütős filmmel, legutóbb a 2006-os A belső ember mutatott meg valamit abból, miért sorolják a generációja legfontosabb rendezői közé.

Új filmje, a Chi-Raq Arisztophanész drámája, a Lüszisztraté modern feldolgozása, a jelenkori Chicagóba helyezve – a cím is az USA harmadik legnagyobb városának gúnynevére utal (Chicago–Iraq), ugyanis Chicagóban több amerikait ölnek meg évente, mint az iraki háborúban.

Samuel L. Jackson a Chi-Raq c. filmben
Youtube / JoBlo

Arisztophanész darabját a feminizmus egyik első művészeti képviselőjeként tartják számon: az athéni és spártai nők Lüszisztraté vezetésével megfogadják, hogy addig nem fekszenek le férjeikkel, amíg azok véget nem vetnek a peloponnészoszi háborúnak. Ezt a szexsztrájkot emeli át Lee Dél-Chicagóba, a főszerepekben pedig Samuel L. Jackson, Wesley Snipes, Teyonah Parris, Jennifer Hudson, Angela Bassett és Nick Cannon tűnik fel.

Ez lesz az Amazon első mozifilmje, a Netflix – amely nemrég küldte mozikba az Oscar-esélyesként emlegetett Beasts of No Nationt – után ugyanis a másik legnagyobb onlinetévé-szolgáltató is beállt a mozifilm-gyártásba. A film december 4-én kerül az amerikai mozikba.

A Lüszisztraté onnan is ismerős lehet a magyaroknak, hogy 2010-ben Alföldi Róbert rendezte meg a darabot a horvát Nemzeti Színházban, a bemutatót pedig egy nagy, rózsaszín, marcipánból és fagylaltból készült fallosszal reklámozták.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.