Kult MTI 2015. augusztus. 07. 17:52

Örömzenéléssel emlékezik disszidálására Budapesten Mándoki László

Újra Magyarországon lép fel Mándoki László supergroupja, a Man Doki Soulmates, olyan külföldi sztárokkal a soraiban, mint Chris Thompson, Nik Kershaw, Mike Stern és Randy Brecker. A Németországban élő magyar producer-muzsikus "örömzenekara" a budapesti Várkert Bazárnál augusztus 21-én este ad ingyenes szabadtéri koncertet, amelyre több ezer embert várnak.

Mándoki László zenésztársai olyan hazai és nemzetközi zenei ikonok lesznek, mint a progresszív rock sztárzenekarának, a Manfred Mann´s Earth Bandnek az énekes-gitárosa, Chris Thompson, a dallamos brit rockzenét játszó Cutting Crew zenekar énekese, Nick van Eede, az Ultravox frontembere, Midge Ure, a 80-as évek sztárja, Nik Kershaw, vagy a Blood, Sweat & Tears gitárosa, Mike Stern.

Szintén fellép a Rainbow együttes billentyűse, Tony Carey, a kultikus brit Supertramp szaxofonosa, John Helliwell, és a legendás trombitás, Randy Brecker is. A fiatalabb nemzedéket képviseli napjaink dán popcsillaga, Aura Dione és az ifjú tenorcsillag, Piero Mazzochetti.

A magyar zenészek közül színpadra lép Tony Lakatos, Charlie, Somló Tamás és Szakcsi Lakatos Béla, valamint a progresszív rock úttörő magyar képviselője, a Syrius együttes egykori billentyűse, Pataki László.

Mándoki László elmondta: a koncert személyes apropója, hogy augusztus 21-én lesz éppen 40 éve annak, hogy disszidált Magyarországról. A Várkert Bazár különösen kedves helyszín a számára, hiszen fiatalon rengeteget játszott az épületben akkoriban működő Ifiparkban – tette hozzá.

MTI / Kallos Bea

A Man Doki Soulmates minden koncertje kicsit más – magyarázta. Ezúttal is lesz egy magyar, egy angol és egy amerikai jellege is, és mindig a dzsessz és a rock között eveznek. "Nagyon hosszú koncert lesz, amelyen nem lesz lézer, nem lesz különleges látványvilág, a hangsúly a zenén lesz."

Mándoki László hangsúlyozta: a koncerttel arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy annak idején a magyar ellenzék, a magyar diákmozgalom volt az, amely kiváltotta az Európa újraegyesítéséhez vezető folyamatot. A német sajtó legbefolyásosabb főszerkesztőit, személyes jó barátait is meghívta a koncertre, "hogy lássák azt a gyönyörű országot, ahonnan kiindult az Európát egyesítő mozgalom".

"Mindent, amit a London-New York-Los Angeles-Sanghaj-München ötszögben elértem, a hazámnak, a tanáraimnak, a szüleimnek köszönhetek, ezért nagyon sokkal tartozom, ezt próbálom törleszteni" – fogalmazott.

Mándoki László az ellenzéki diákmozgalom kultikus dzsessz-rock zenekarának, a JAM-nek volt a vezére, mielőtt a hetvenes évek közepén két zenésztársával, Csupó Gáborral és Szűcs Lászlóval együtt elhagyta Magyarországot, és Németországban telepedett le. 1979-ban belépett a Dschingis Khan nevű popformációba, melynek tagjaként nemzetközi hírnévre tett szert. Back To Myself című 1982-es szólóalbumával visszatért a dzsessz világához, és megalapította saját stúdióját.

MTI / Kallos Bea

A Man Doki Soulmates nevű együttest 20 évvel ezelőtt hívta életre, egyfajta örömzenekarként, amelyben változó felállásban a rockkultúra meghatározó alakjai zenélnek együtt Ian Andersontól és Peter Mafaytól Jack Bruce-on és Bobby Kimballon át Greg Lake-ig, de tagja a supergroupnak a dzsessztrombitás Randy Brecker, a szaxofonos Bill Evans és a legendás gitáros, Al Di Meola is.

Mándoki Lászlót életművéért 2012 májusában köztársasági érdemrenddel tüntették ki Magyarországon.