Az október 8. és 11. között tartandó rendezvényen Budapesten kívül kilenc vidéki helyszín is bekapcsolódik a változatos programba, amely a legfőbb európai filmfesztiválok legjobbjaiból válogat. Beszélgetések, közönségtalálkozók, koncertek is gazdagítják majd az eseményt.
Az 5. Mozinet Filmnapok 9 olyan filmet mutat be, amelyek először láthatók Magyarországon az országos moziforgalmazás előtt.
A cannes-i versenyprogramból láthatjuk a Michael Fassbender és Marion Cotillard főszereplésével készült, színészileg és vizuálisan is lenyűgöző Macbeth-et és Paolo Sorrentino új filmjét, az Ifjúságot, amely az Oscar-nyertes A nagy szépség óta készült első filmje, Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz és Paul Dano főszereplésével.
A cannes-i Un Certain Regard szekció fődíját nyerte el a Kosok, amely egy izlandi birkatenyésztő testvérpár történetét meséli el, az északi filmek letagadhatatlan stílusában. Szintén Izlandról érkezik a Fúsi, amelynek túlsúlyos címszereplője 43 évesen végre rászánja magát, hogy különköltözzön az anyjától. Dagur Kári finom humorral átszőtt, érzelemgazdag moziját a Berlinalén mutatták be először, majd a Tribecán a legjobb film, a legjobb színész és a legjobb forgatókönyv díját nyerte.
Ugyancsak Berlinben debütált a román Radu Jude Aferim!-je, elnyerve a fesztivál Ezüst Medve díját a legjobb rendezésért. A 19. században játszódó alkotás főszereplői egy megszökött cigány rabszolgát keresnek: a fekete-fehér film tele van színes karakterekkel és humorral, miközben egy fontos, elhallgatott témáról beszél.
Bulgáriában forgott, San Sebastianban mutatták be, majd az egész világot bejárta a nemrégiben LUX-díjra jelölt A lecke, amely hazánkban is aktuális témát dolgoz fel. Egy tanárnő megszállottan próbálja kideríteni, hogy az osztályában melyik diák lopja meg a többieket, de közben ő maga is egyre kilátástalanabb anyagi helyzetbe kerül és egyre kétségbeesettebb lépésekre szánja el magát.
Két francia nyelvű filmet is most láthat először a közönség, a Legújabb testamentum Jaco von Dormael (Mr. Nobody) belga rendező legújabbja, amelynek története szerint Isten (Benoît Poelvoorde) nem a mennyekben, hanem Brüsszelben él. Feleségével és lányával egy kispolgári ízléssel berendezett lakásban tengeti mindennapjait, dolgozószobájából keserítve meg az életünket. A fekete komédiának Cannes-ban tartották a világpremierjét a Rendezők Kéthete szekcióban.
Ugyanitt debütált Thomas Bidegain (az Arany Pálma-díjas Jacques Audiard állandó forgatókönyvírója) rendezői bemutatkozása, a Cowboyok is. Ennek főszereplője (François Damiens) tinédzser lányát keresi, aki elhagyta a családot egy muszlim fundamentalista fiúért. Országokon, majd kontinenseken keresztül követi a lányt, egész életét ennek szentelve. Az olasz Duccio Chiarini első filmje, a Short Skin a felnőtté válás témáját dolgozza fel, és Berlin, Stockholm és Seattle fesztiváljait megjárva jut el hozzánk.
A premierfilmek mellett a filmnapok hagyományaihoz híven néhány korábbi sikerfilm is újra terítékre kerül, mint például a Saul fia, az Eszeveszett mesék, valamint a Büszkeség és bányászélet.
Helyszínek:
Budapest – Uránia Nemzeti Filmszínház, Művész mozi
Debrecen – Apolló mozi
Jászberény – Lehel Film-Színház
Kecskemét – Otthon mozi
Miskolc – Művészetek Háza
Pécs – Apolló mozi
Szeged – Belvárosi mozi
Székesfehérvár – Barátság mozi
Szolnok – Tisza mozi
Szombathely – Agóra Savaria mozi