24 órával az amerikai premiert követően, hétfőn este indul a hazai AMC-n a Halt and Catch Fire széria második évada. Korábban a PC-k születése, most már a hálózatok kiépülése a háttértörténet. Az egyik szerzőt kérdeztük, mi várható az új évadban.
A fiktív drámasorozatban a volt IBM-es Joe MacMillan (Lee Pace) visszafejtette egykori munkaadójának fő termékét és belerángatta akkori vállalatát, a Cardiff Electric-et a személyi számítógépek terén zajló versenybe. Joe hatalmas technikai bravúrt vitt véghez maroknyi csapatával, miközben a feszültség egyre fokozódott a texasi Szilikon-völgyben és hőseink magánéletében egyaránt.
A sorozat második évadának indulásakor 1985 márciusát írunk, amikor az internet kezd körvonalazódni. Villáminterjú Christopher Cantwell társszerző, író, vezető producerrel.
hvg.hu: Miben különbözik a második évad az elsőtől?
Christopher Cantwell: Az első évad egy fontos technológiáról, a személyi számítógépről szól, ami vízválasztó volt a technikai fejlődésben. A második évad 1985 márciusában kezdődik és az Internet kialakulásának kezdetével foglalkozik. Még nem érkeztünk el odáig, de ekkor kezdik el az emberek felfedezni, hogy mire jó a személyi számítógép és a modem együtt. Cameron Howe cégénél, a Mutiny-nél, amit az első évad végén alapított, szintén folyamatban van ez a felfedezés. A Mutiny ekkor egy kibontakozó online hálózat, ahol modem segítségével játszani és másokkal beszélgetni lehet. Itt találjuk Cameront és Donna Clarkot is.
hvg.hu: Mire számíthatunk, mi lesz az első évad többi szereplőjével?
C.C.: Láthatjuk majd Joe MacMillan visszatérését és megtudhatjuk, hogy hol volt az elmúlt tizenöt hónapban. Megtudhatjuk, hogy mi történt Gordon Clarkkal, aki az első évad végén a Cardiff Electric elnöke volt. Azt is megtudhatjuk, hogy telt életének ez a fejezete, és mit tervez ezután.
hvg.hu: A múlt évadban hivatkoztak mellőzött női számítógépes úttörőkre, mint például Ada Lovelace-re. Ezért érdekes, hogy a második évadban Cameron és Donna már társak a Mutiny-nél.
C.C.: Amikor az első évad miatt kutattunk, találtunk egy meglepő statisztikát: a sorozat idejében – a 70-es, 80-as években – nagyobb volt a technológia területén dolgozó nők aránya, mint ma. Akkor több nő szerzett informatikából diplomát, mint ma. Tavaly levetítettük az előzetest az Apple-nél és sok 40-es, 50-es nő jött oda és köszönte meg, hogy műszaki területen dolgozó nőket ábrázolunk. Jól tudjuk, hogy gyakran mellőzik őket ezekben a történetekben; Steve Jobs, Bill Gates és a többi fickó miatt a férfiakat hangsúlyozzák.
hvg.hu: Mi a különbség Cameron és Donna együttműködésében ahhoz képest, ahogy Joe és Gordon dolgozott együtt a Cardiffnál?
C.C.: Joe és Gordon együttműködése az egók összecsapásán és a kölcsönös sértegetésen alapult, és azon, hogy kölcsönösen veszélyeztették egymást. Nem tudom, hogy nevezhetjük-e igazán egyenlő partnerségnek. Társakként Donnának és Cameronnak is vannak konfliktusaik és feszültségeik, és néha elég zajos az egyet nem értés közöttük. De ugyanakkor szerintem eredendően tisztelik egymást. Nem annyira az egóról, inkább a felépített munkájuk sikeréről szól, amit szeretnek. Egy igaz barátság kialakulását is láthatjuk. Két nő, akik együtt vannak a lövészárokban és így egy nagyon szoros személyes kötelék is kialakul köztük a munkakapcsolat mellett.
hvg.hu: Joe és Gordon hogy kerülnek képbe a Mutiny-nél?
C.C.: Ez fokozatosan alakul ki. Az első évad végén ezek az emberek mind egy kuktában voltak, ami felrobbant. A második évad elején a szereplők közül csak Donna és Cameron vannak ugyanott. Így Joe és Gordon történeti szála a Cameron-Donna Mutiny-féle történeti szál kísérővonalaként kezdődik. Idővel mind érzik majd egymás gravitációs erejét és elkezdenek egymás felé közeledni, akár akarják, akár nem. A technológia nagyon különös irányt vett '85-ben, és ők a részesei akarnak lenni. Ezért végül összetalálkoznak. Joe vissza akar kapaszkodni a mélyből, nagyon bátor és ez gyorsan sikerül neki. Elkerülhetetlen, hogy egy új technológiai horizont felé kormányozza a hajóját. A Mutiny pedig ezen a horizonton lesz.
Gordon is az elejéről indul; a Cardiff-et eladták, ő továbblép és a következő feladatot keresi. Nem tehet róla, de érdekeltté válik abban, amit Donna éjjel-nappal csinál. Néha beleüti az orrát, amibe nem kellene és talán akaratlanul problémákat okoz. Ezután helyre kell hoznia ezeket a problémákat és eközben még mélyebbre ássa magát. Ez a klasszikus példája annak, hogy Gordon Clark jót próbál tenni és közben szórakozott zseniként elrontja a dolgokat.
hvg.hu: Mi történik Bosworth-el?
C.C.: Cameron beviszi Bosworth-öt a Mutiny-be. Valószínűleg ez nem lesz könnyű számára, mert mindenkinél, aki ott dolgozik, jó 30 évvel idősebb. Az a nagyszerű Bosworth-el kapcsolatban, hogy nem egy tragikus karakter, nem egy vesztes típus. Nem egy régimódi fickó, aki nem ért a számítógéphez. A Cardiff Electric-et központi számítógéppé alakította és 15-20 éve nevet szerzett magának. Bosworth tele volt meglepetéssel és a második évadban is tele lesz meglepetéssel.
Halt and Catch Fire - CTRL nélkül 2. évad
Premier: június 1., 21.15
További részek: hétfőnként 21.15