Elhunyt hétfő reggel Günter Grass. Az irodalmi Nobel-díjas német író, költő 87 éves volt, egy lübecki kórházban érte a halál – közölte a kiadója.
Günter Grass a kortárs irodalom egyik legkiemelkedőbb német nyelvű szerzője. Művészi pályafutását szobrászként és grafikusként kezdte, írni a képzőművészettel párhuzamosan kezdett.
1959-ben A bádogdob című regényével került a második világháború utáni német irodalom élvonalába, és világirodalmi rangot vívott ki magának. Versei, drámái és regényei új aspektusból mutatják be a nemzetiszocializmust, mint a 20. század botrányát, valamint a felejtés és a bűn témáját – olvasható a WikiPedián.
Grass politizált is. Az 1960-as évektől támogatta Németország Szociáldemokrata Pártját, majd Willy Brandt beszédírója lett. Politikai nézeteivel gyakran botrányt keltett: a két Németország újraegyesítése alkalmával tiltakozott a Nyugat mohósága és az NDK kiárusítása ellen, felszólalt az egyre erősödő idegengyűlölet és a bevándorláspolitika ellen.
Hetvenkét éves korában, 1999-ben irodalmi Nobel-díjjal jutalmazták, azzal az indoklással, hogy „fanyar, groteszk történeteivel a történelem elfeledett oldalát mutatja be”.
Grass az utóbbi években a Lübeck melletti Behlendorfban lakott, egy közelebbről meg nem nevezett fertőzésben hunyt el hétfőn.
Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata német külügyminiszter mély megrendülését fejezte ki Grass halálának hírére.