Konferenciát tart a filmről a Magyar Művészeti Akadémia
A film mint érték, és az új kihívások címmel szervez konferenciát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Film- és Fotóművészeti Tagozata a Pesti Vigadó Kamaraszínház termében. A hétfőn és kedden zajló tanácskozás a mozgókép-forgalmazás aktuális nehézségeit, és az azokra adható lehetséges válaszokat vizsgálja.
"A konferencia célja, hogy mi, szakmabéliek átfogó képet tudjunk kialakítani arról, hogy merre indul a magyar mozgókép jövője, és ennek segítségével időben fel tudjunk készülni a változásokra" - mondta el az MTI-nek Dárday István, az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának vezetője, az esemény főszervezője.
A Kossuth-díjas rendező hozzátette: a konferencia nem a hagyományos, műfajonkénti felosztás szerint közelít a témához, hanem a társadalomban létező összes megjelenési felületet figyelembe véve kíván elemzéseket nyújtani és véleményeket ütköztetni.
Az új megközelítés alkalmazását Dárday István elmondása szerint a vizuális kultúra változása, és a gyors technológiai fejlődés teszi szükségessé. Úgy véli, a folyamatban lévő változásokat a közösségi élményt nyújtó mozi visszaszorulása is jelzi a sokkal inkább magányos mozgókép-fogyasztást lehetővé tévő felületekkel - a televízióval, a számítógéppel, az internettel és a mobiltelefonokkal - szemben. Ugyanakkor az új technológiai eszközök új látvány megteremtését tették lehetővé, amely végső soron új műfajok kialakulásához vezetett és vezet mind a mai napig.
A konferencia négy részre tagolódik: a neves magyar szakmabeliek, közművelődési intézmények képviselői és kultúrpolitikusok hétfőn a filmforgalmazás hagyományos és új felületeiről, a hagyományos mozgókép forgalmazás lehetséges alternatíváiról adnak elő, kedden pedig a filmgyártás, -forgalmazás, értékmegőrzés és archiválás összefüggései, valamint a mozgóképnek az oktatásban és közművelődésben betöltött szerepe áll majd a tanácskozás középpontjában.