Több külföldi fesztiválon is sikerrel vetítették, és pár szerencsés már itthon is láthatta, de februárban végre rendes mozibemutatót kap az elmúlt évek egyik legjobb magyar dokumentumfilmje, a Káin gyermekei.
"Jó lenne, ha a film tényleg moziforgalmazásba kerülne" – írtuk még korábbi cikkünkben Gerő Marcell dokumentumfilmjéről, a Káin gyermekeiről. A Káin gyermekei Monory Mész András Bebukottak című dokumentumfilmjének gyilkosságért elítélt fiatalkorú szereplőinek felkutatására és megszólaltatására vállalkozott. Az 1884-es filmben bemutatott elítéltek közül végül hármat sikerült felkutatnia az alkotócsapatnak.
A Káin gyermekeit viszont nem a felkutatás ténye teszi fontos filmmé, hanem az, hogy a három, más és más sorsú főhős néhány egészen őszinte, intim pillanatban sem fordul el a kamerától. "A három megkeseredett, örökre perifériára szorult férfi olykor a kamera előtt dühöng, érzékenyül el, vagy adja ki magából a sok éve benn tartott mondatokat. És ezek súlyos mondatok, mivel lassan, szinte diagnózisszerűen derül ki mindhárom férfiról, hogyan sütötték rájuk egész életükre a börtöntöltelék jelzőt" – dicsértük a filmet korábban.
A Káin gyermekei 2014-ben dokumentumfilm kategóriában elnyerte a 11. Aranyszem Operatőr Fesztivál legjobb fényképezésért járó Makai Árpád-díját, a Verzió Nemzetközi Emberijogi Dokumentumfilm Fesztiválon pedig a Diákzsűri ítélte a legjobbnak. De sikerrel szerepelt olyan nemzetközi seregszemléken, mint a 62. San Sebastian Film Festival, vagy a dokumentumfilmek Cannes-jaként is számon tartott amszterdami IDFA. Nemrég, több más európai produkció mellett, a neves Hollywood Reporter is foglalkozott Gerő Marcell alkotásával.
Február 12-től a fesztiválvetítések, és az HBO-s premier után végre Budapesten, Miskolcon, Szegeden, Pécsen, Kaposváron, Sopronban, Debrecenben és több más nagyvárosban is látható lesz majd a Káin gyermekei a mozikban.