Kult hvg.hu 2015. január. 06. 14:13

Tényleg a Sziget lett Közép-Európa legdrágább fesztiválja?

Kiderült, elővételben 72 ezer, a helyszínen 80 ezer forintba kerül majd a hétnapos bérlet a 2015-ös Sziget Fesztiválra. Megnéztük, az újabb jegyármelkedés szinkronban van-e a környező országok és a nagy nyugat-európai zenei rendezvények belépőivel.

Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, Gerendai Károly a keddi Népszabadságban nyilatkozott a 2015-ös Sziget-jegyárakról. A hetijegy a helyszínen nyolcvanezer, elővételben hetvenkétezer forintba kerül. A napijegyek is drágulnak, a tavalyi tizenhatezerhez képest idén már tizennyolcezer lesz a beugró. A fesztivált szervező kft. ügyvezetője, Gerendai a külföldi zenekarok emelkedő gázsijával, az óriási fesztiválkínálattal, és az alulkalkulált euró-forint árfolyammal indokolta a döntést.

Stiller Ákos

Mindez elfogadható magyarázat is lehet, de kíváncsiak voltunk mennyire számít drága mulatságnak a Sziget a rivális rendezvényekhez képest. Tudjuk, a kérdés nem válaszolható meg egyértelműen, hiszen ahhoz minden ország sajátos adózási rendszerét, a fellépők nehezen mérhető népszerűségét, gázsiját, a helyszíni körülményeket (pl. árak, a kemping tisztasága, felszereltsége, parkolás), illetve az odautazás költségeit is figyelembe kellene vennünk. Most azonban kizárólag arra kerestük a választ, kiugró mértékű-e európai viszonylatban a jegyár a jelenlegi 320 forintot érő euróval számolva.

A környéken olcsóbb

Még nem mindenhol derült ki, hogy mennyiért is lehet majd belépőt váltani a nyári zenei fesztiválokra, de a környező országok nagyobb léptékű rendezvényeit nézegetve kijelenthető, a Sziget árban mindenkit ver. Ha nyugatra nézünk, a hagyományosan a Sziget hete után kezdődő, és a fellépők névsorában a hazai gigafeszttel nagy átfedést mutató, ausztriai Frequency-re jelenleg 143 euró (45 760 Ft) az elővételes bérlet. Hozzá kell tenni, a Frequency háromnapos rendezvény, igaz ezen a három napon huszonnégy órás a program: nappal a pop-rock előadóké a terep, míg éjjel az úgynevezett Night Parkban folytatódnak a programok elektronikus zenei előadókkal.

A szlovákiai Pohodát évek óta dicséri minden odalátogató magyar vendég, főleg annak baráti légköre és mindig izgalmas zenei programjai miatt. A trencséni repülőtéren rendezett fesztivál egy ideje évről évre emeli a tétet színvonalban, mindez mérsékelt jegyáremeléssel párosul. Így a Pohoda egyértelműen a környék egyik legjobb választása az ár-érték arányt figyelembe véve: a szintén háromnapos fesztiválra jelenleg 89 euró (28 480 Ft) a bérlet sátorhellyel együtt.

A lengyelországi Open'er fesztivál négy napján tavaly Jack White, a Black Keys, a Faith No More és a Pearl Jam volt a headliner előadó. Ezért a névsorért Magyarországon is nagyon sok pénzt adnának a rajongók, igaz egyelőre ebből a négyesből egyelőre egyet sikerült elcsípnie a Szigetnek. De a fellépők névsora szubjektív kérdés, nézzük az idei árakat: a 2015-ös Open'er-bérletért és a kempingért együtt elővételben 150 eurót (48 000 Ft) kell fizetni.

A főleg különleges helyszínéről (a péterváradi erőd) híres szerbiai Exit ugyan line-upban már nem annyira erős, mint mondjuk néhány évvel korábban, de a fesztivált még így is a legjobb európai dzsemborik között emlegetik. A leginkább a brit vendégek körében népszerű rendezvény a jegyárait is fontban adja meg: jelenleg az Exit-émény 126 fontért (kb. 52 000 Ft) cserébe élhető át (a kempinggel, kezelési költséggel együtt).

MTI / Mohai Balázs

Az izmosodó line-up miatt kell többet fizetni?

Az idei Szigetre bejelentett nevek egyébként (Florence & and the Machine, alt-J, Jamie Woon) jót sejtetnek, így akár még azon állítás is helytállónak tűnik, hogy a drágulás a line-up erősítése miatt indokolt. Ám kérdés, ezek a(z itthon inkább még) rétegnevek mennyit érnek meg egy hagyományos Sziget-élményre vágyó fesztiválozónak.

De tegyük fel, hogy a Sziget szervezői idén nem kevesebbre vállalkoznak, minthogy felveszik kesztyűt a Gerendai által sokszor emlegetett nagy költségvetésű, és a zenerajongók körében közkedvelt, és persze borsosabb árú nyugat-európai fesztiválokkal, a Lowlands-szel, a Pukkelpoppal vagy a Rock Werchterrel. Ha már ezek a konkures rendezvények szóba kerültek, érdemes itt megjegyezni, hogy a Sziget időpontját azért hozták előre egy héttel, hogy ne legyen akkora a verseny a Beneleux-államok hagyományosan erős augusztus végi fesztivál-felhozatalával, így a fent említett Pukkelpoppal és a Lowlands-szel.

Fülöp Máté

A hollandiai Lowlands-re 2014-ben minden bérlet elfogyott, pedig azért nem kevesebbet, mint 195 eurót (62 400 Ft) kellett kicsengetni. Igaz, ez még mindig kisebb összeg, mint a 2015-ös Sziget-bérlet; persze a holland szervezők is drágíthatnak még a tavalyi belépőkön. Akit érdekel, átböngészheti a tavalyi programot, annyit azonban elöljáróban elárulhatunk, hogy ide minden zenei stílus rajongójának érdemes ellátogatnia. A Pukkelpop sem kevésbé monumentális rendezvény, a belga fesztivál szervezői tavaly szervízdíjjal együtt 182 euróban (58 240 Ft) határozták meg a bérlet összegét a rendkívül izmos fellépősorért cserébe.

Konkurenciát ugyan nem jelent, de mindig nagyon erős line-uppal jelentkezik be a júniusi Rock Werchter is. A négy nap itt kempinggel együtt 246 euró (78 720 Ft.) 2015-ben. Ez már a legfelső árkategória, igaz, itt a fellépők is rendre a szűken vett élvonalból érkeznek.

Napokra lebontva

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ha napokra lebontjuk a bérletárakat, akkor csak a - nagyjából VOLT-méretű - Pohoda olcsóbb a budapesti rendezvénynél. A felsorolt fesztiválok közül ugyanis csak a Sziget 7 napos (a nulladik és a mínusz egyedik nappal), a többi, mint jeleztük, 3 vagy 4 napig tart. A Pohoda egy napja 9493 forintot kóstál, a Sziget 10 285 forintot, az Open' er 12 000 forintot, a többi rendezvény pedig ennél is többet: 13-20 ezer forintot.

Érdemes tehát elgondolkodni azon, hogy vajon hova helyezzük akkor a Szigetet a nagy fesztiválharcban. Mert ha Gerendaiék a nyugat-európai fiatalokra fókuszálnak, akkor felmerül a kérdés, nekik megéri-e lassan majdnem ugyanannyit fizetni a belépőért, mintha saját országukban mennének el egy-egy menő (igaz rövidebb) rendezvényre.

Ha viszont a hazai fesztiválozókat (tegyük hozzá: a magyar diákok még mindig féláron vehetnek belépőt) szeretné visszacsábítani a Sziget, akkor azon sem árt elgondolkodni, szükség van-e ennyire drága Szigetre Magyarországon, ha a környező országokban lassan még az odaúttal együtt is olcsóbb lesz a fesztiválozás.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.