A Csillagos Házak projekt és Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója nyerte el idén a Hanukatalizátor Díjat, amellyel a zsidó közösség a formai vagy tartalmi újításokat ismeri el az önszerveződésben.
Hanukatalizátor Díjjal jutalmazta a hazai zsidó közösség a Csillagos Házak projektet és Toronyi Zsuzsannát, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatóját. A december 17-i Mindenki Hanukája rendezvényen a Bálint Házban a díjat két kategóriában osztották ki.
Az egyéni (a katalizátorként működő, a zsidó közösségért tett egyéni teljesítményeket értékelő) kategória nyertese Toronyi Zsuzsanna lett. Sok éve kutatja és dolgozza fel a magyarországi zsidó örökséget, és széles kapcsolati hálót alakított ki hazai és külföldi múzeumokkal, kutatóintézetekkel. Tanítványaiból és önkéntesekbők álló csapata aktívan részt vesz a zsidó örökség digitális bemutatásában - fogalmazott közleményében a Bálint Ház.
Az innováció (az innovatív egyéni vagy szervezeti közösségi kezdeményezések) kategória díját a Csillagos Házak nyerte el. A Holokauszt emlékév egyik legjelentősebb és legtöbb embert elérő programja mintegy 2000 olyan épületet térképezett fel, ahová 1944-ben a zsidókat költöztették és amelyeket sárga csillaggal kellett jelölni.
A Hanukatalizátor Díjjal a Bálint Ház, a magyar zsidó közösség kulturális tere és központja, a közösség szolgálatát kívánja elismerni. "Kimondott célunk, hogy minél többen, különösen a fiatalok, lássák: értéke van annak, ha egy szervezet vagy egyén aktívan, akár erőn felül tesz a környezetében élő társaiért, tevékenyen részt vesz a közösségformálásban" - mondta a díjról Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház igazgatója.
Az előzetes jelölések után a nyertesekről közönségszavazás döntött. A díjátadón megnyitották a Joint/JDC története Magyarországon című kiállítást is, amely a szervezet 100 éves történetének egyik legizgalmasabb, 1945-53 közötti szakaszát mutatja be.
Száz éves történelme során az American Jewish Joint Distribution Committee/JDC meghatározó szerepet játszott az európai zsidó közösségek életében. 1991-ben a JDC létrehozta magyar irodáját, a Magyarországi Zsidó Szociális Segély/MAZS Alapítványt. Azóta a szervezet, partnereivel karöltve, több mint 100 000 embernek nyújtott segítséget, célja, hogy Magyarországon egy önfenntartó, nyitott és jótékony szemléletű zsidó közösséget hozzon létre - tették hozzá.