Kult hvg.hu 2014. november. 10. 14:02

Akarja látni, ahogy Észak- és Dél-Korea egyesül?

A jelképes egyesülés ugyanis – igaz, csak egy film kétórás játékideje alatt – megvalósul. November 10-én indul a Koreai Filmfesztivál Budapesten és vidéken is, ahol például azt a történelmi pillanatot is újra átélhetjük, amikor a két ország közös csapatot indított asztaliteniszben. De persze nem csak emiatt érdemes ellátogatni az ingyenes vetítésekre. Ajánló.

Régóta hagyomány, hogy a Koreai Kulturális Központ jóvoltából a magyar nézők évről évre ízelítőt kapnak a távol-keleti ország filmterméséből – ráadásul mindezt teljesen ingyenes vetítéseken. Az idei, immár hetedik Koreai Filmfesztivál november 10-től, öt napon keresztül várja a látogatókat Budapesten az Uránia Filmszínházban, az Örökmozgó Filmmúzeumban, Szegeden a Belvárosi Moziban és Pécsen a Civil Közösségek Házában.

A kínálat idén is rendkívül színes, akciófilm, háborús dráma, vagy egész estés animáció is része a programnak, ráadásul a szervezők nem csak a friss kínálatra összpontosítottak, hiszen a rendezvényen elcsíphetünk néhány korábbi fontos alkotást is az elmúlt évekből.

Sportdráma, bosszúfilm és családi animációs mozi is a programban

A címben felvetett szimbolikus egyesülésnek állít emléket az Együtt – Hajrá Korea! című film, mely vérbeli, igaz történetre alapuló sportdráma. A két ország vezetői az ellenséges viszony egyre súlyosabbá fordulása (főleg egy 1987-es bombázás miatt) után egy békítő csúcsatlálkozón egyeztek meg arról, hogy az 1991-es asztalitenisz-világbajnokságon közös csapatot indítanak.

Együtt - Hajrá Korea!
Koreai Filmfesztivál

A döntés már csak azért is volt szimbolikus és bátor, mivel a pingpong rendkívül népszerű, már-már nemzeti sportágnak számít a sziget mindkét oldalán. A film a közös csapat feszültségektől terhelt felkészülését és magát a sporteseményt meséli el, a végén pedig várhatóan az is kiderül, sikerül-e a koreai csapatnak legyőzni az örök ellenfél Kína válogatottját.

A koreai filmgyártás hagyományosan erős az akciófilmekben, a műfaj a fesztiválon is képviselteti magát. A Bácsi című alkotás például jól illusztrálja, miért kedvelik már sokan Európában is a koreai lélektani thrillereket: ezekben a sok erőszakos jelenettel teletűzdelt művekben ugyanis nem csak a látvány dominál. A Bácsi egy klasszikus nagyvárosi bosszútörténet, ehhez a felálláshoz pedig a koreai filmkészítők nagyon értenek.

Bácsi
Koreai Filmfesztivál

Ha valaki mégsem vevő az erőszakos jelenetekre, akkor sem kell csalódnia, hiszen a programban egy igazi családi mozi, a Padak című egész estés CG animáció is helyet kapott. A történet szerint Padak, a főszereplő hal szabadon úszik a tengerben, de kifogja egy halász, és attól fogva egy tengerparti sushi bolt akváriumában él. Ajánlója szerint Padak története egyszerre gyönyörű és kegyetlen, szomorú és vidám – így aztán valószínűleg összetettebb, mint egy Disney-mese.

Koreai Filmfesztivál

Igazi klasszikusokat is pótolhatunk seregszemlén, hiszen a legendás rendező, Ki-Duk Kim (Tavasz, nyár, ősz, tél... és tavasz, Lopakodó lelkek) filmjeit itthon is rengetegen kedvelik, ám sajnos legújabb alkotásai már nem jutnak el a hazai mozikba. Ezúttal sem egy frissebb alkotás kerül terítékre, de még így is örömteli, hogy a rendező 2005-ös drámája, Az íj újra mozivásznon élvezhető.

A fesztivál részletes programját és a többi film részletes leírását itt találja. A filmek mellett az ország filmgyártására fókuszáló kerekasztal-beszélgetések is várják majd az érdeklődőket. A vetítések mindenhol ingyenesek, de nem árt majd időben érkezni. A két budapesti moziban a belépéshez mindenképp jegyet kell váltani a pénztáraknál. Az ingyenesen átvehető jegyek mindig az aktuális helyszínen, egy órával a vetítés előtt lesznek elérhetőek. A jegyekért való sorban álláskor egy fő maximálisan két személy bejutásához elegendő jegyet vehet át.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?