A magyar kormány miatt visszautasította az 50 ezer eurós díjat egy finn író
Mivel nem tudja, hogy továbbra is kormányzati forrásból finanszírozzák-e a Janus Pannonius-díjat, ezért nem veszi azt át Hannu Launonen finn író. A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével kitüntetett író szerint a magyar kormány politikája az emberi jogok és a véleményszabadság szempontjából nem összeegyeztethető a PEN chartájával. A hírt lapunknak Szőcs Géza megerősítette.
Hannu Launonen finn író, a magyar költészet és irodalom fordítója visszautasította az 50 ezer euró összdíjazású Janus Pannonius-díjat. Az írókat, költőket, esszéistákat és prózaírókat tömörítő nemzetközi szervezet, a PEN tagja azzal indokolta döntését, hogy nem tudta megállapítani, hogy a díjat még mindig a magyar kormány finanszírozza-e – olvasható a Lyrikzeitung & Poetry News nevű blogon.
Az író szerint a magyar kormány politikája az emberi jogok és a véleményszabadság szempontjából nem összeegyeztethető a PEN chartájával, ezért nem volt más választása, mint visszautasítani a díjat.
Az információt lapunknak a díj alapítója, Szőcs Géza megerősítette, szerinte Budapesten bírta rá valaki Launonent vélemény megváltoztatására.
Launonen egyébként 2011-ben több évtizedes kimagasló munkájáért a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje (polgári tagozat) kitüntetést kapta Schmitt Pál akkori köztársasági elnöktől.
A Janus Pannonius-díjat 2012-ben alapították, abban az évben Lawrence Ferlinghetti amerikai költő és festő ugyanezzel az indoklással utasította vissza az elismerést.
A Janus Pannonius-fődíjat olyan szerzőnek ítélik oda, akinek költői életműve illeszkedik az európai kultúra főáramába. A részben magán-, részben kormányzati forrásból finanszírozott költészeti nagydíjat azzal a szándékkal alapították, hogy "egyfajta költői Nobel-díj szerepét töltse be a világ irodalmi életében". A díjátadást minden évben Janus Pannonius születésnapjához, szeptember 29-hez közeli időpontban tervezik megtartani.