Lebontották a berlini fal mását a Gozsdu udvarban
A stilizált, üzenetekkel teleírt falat a Fesztiválzenekar igazgatója és Káel Csaba bontották le kalapáccsal. Ezzel vette kezdetét az Európai Hidak művészeti fesztivál kedden.
A berlini fal Gozsdu udvarban felállított másának szimbolikus lebontásával kezdetét vette kedd este a Bridging Europe - Európai Hidak művészeti fesztivál, amelynek középpontjában a 25 évvel ezelőtti határnyitásra emlékezve a német kultúra áll.
Stefan Englert, a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) igazgatója és Káel Csaba, a Művészetek Palotája (Müpa) vezérigazgatója beszédében a köztünk lévő falak lebontására és hidak építésére buzdított, hogy így jobban megismerhessük egymást Európában. A két vezető a beszédek után kalapácsot ragadott, és lyukat ütött az elmúlt napokban üzenetekkel teleírt falba.
A fesztiválnyitányon a BFZ zenészei különböző kamaraformációkban muzsikáltak a szimbolikus fal előtt felállított színpadon. A zenekar egyik vendégművésze, Sonia Wieder-Atherton csellista szólóprodukciójában azt a Bach-darabot játszotta el, amelyet a 20. század egyik legnagyobb csellóművésze, Msztyiszlav Rosztropovics 1989. november 11-én, két nappal a berlini fal leomlása után előadott a fal tövében legendás "flashmob" koncertjén.
A BFZ és a Müpa által második alkalommal megrendezett, szerdától egy héten át tartó fesztivál középpontjában idén a német kultúra, elsősorban zene áll. A klasszikus és kortárs zene, valamint a dzsessz mellett az irodalom és a filmművészet terén is számtalan programon, előadáson keresik a kapcsolódási pontokat a német és magyar kultúra között. A 25 évvel ezelőtti határnyitás német-magyar gazdasági és kulturális kapcsolatokra gyakorolt hatásait nemzetközi kerekasztal-beszélgetésen járják körül.
A fesztivál teljes programja megtalálható a BFZ és a Müpa honlapján.