A valóság jobb történeteket produkál, mint a fikció, a dokumentumfilm pedig sokszor izgalmasabb, mint egy fordulatos játékfilm. A hiánypótló hétvégi Budapesti Dokumentumfilm Fesztivál a műfaj hazai és külföldi krémjéből válogat. A fesztivál kínálatában ott van a neten korábban már végigsöpört pajzán és bájos Szerelempatak, egy szuperközeli film egy radikális feminista szervezetről, egy ex-tartótisztről, és az egyébként mindig titokzatos Nick Cave-ről.
Mi lehet az, amit még egy nyolvcanon túli asszony is hiányol a szexuális életéből? Melyik az a hely, ami még a kocsmázásnál is jobb szórakozást nyújt egy aprócska baranyai faluban? Milyen lehet belülről egy félmeztelen feminista akció? Többek között ezekre ad választ a Budapesti Dokumentumfilm Fesztivál (május 6-11.).
A keddtől egészen vasárnapig tartó Budoku a világ számos országából érkező alkotások mellett külön magyar versenyprogrammal rendelkezik, a magyar filmszemle megszűnése óta talán ez a legjobb alkalom arra, hogy a közönség is képet kapjon a sokszor mostohán kezelt filmes műfaj jelenlegi helyzetéről. A méltán közönségkedvenncé vált Szerelempatak (itt írtunk róla korábban) is szerepel a programban, így aki eddig burokban élt, és nem hallott a kis erdélyi faluban játszódó, egyszerre szívszorító és rendkívül szórakoztató filmről, annak itt a lehetőség a pótlásra.
A korábban szintén bemutatott Overdose-Vágta egy álomért-et is valószínűleg utoljára csíphetjük el moziban, Ferenczi Gábor rendezése látszólag a csodaparipát helyezi a középpontjába, de közben észrevétlenül tökéletes korképet fest az ezredforduló utáni Magyarországról.
A versenyprogram nagy része természtesen most debütál a hazai mozikban is, ezek között találhatunk olyan alkotást is amely már sikeresen szerepelt a külföldi seregszemléken. Ebbe a katagóriába tartozik a Besence Open is, amely a legfontosabb európai dokufesztiválon, az amszterdami IDFA-n már sikerrel szerepelt. A történet egy aprócska, alig százfős faluról szól, melynek polgármestere egy sikeres uniós pályázat eredményeképp teniszpályát építtet a faluban. A mélyszegénységben élő lakosok közül senki nem tud játszani, ám a vadonatúj teniszpálya még a helyi kocsmából is elszippantja a vendégeket.
A fesztivál leginkább tabudöntögető filmje A Tartótiszt, melyben először szólal meg kamerák előtt egy az egykori, állambiztonságban dolgozó rendőrtiszt. Varga Ágota filmje máig lezáratlan kérdésekkel szembesíti a tartótisztet és megfigyeltjeit, emellett pedig hiteles forrásból tárja fel az egykori beszervezések, vallatások működését.
A külföldi filmek kínálata is bővelkedik a finomságokban, a huszonnyolcas mezőnyben négy különböző szekció segítségével igazodhatunk ki. A fesztivál nagy fogása a 20,000 nap a Földön, amely Nick Cave egy napját mutatja be, de a film nem hagyományos értelemben vett dokumentumfilm. A saját alkotói munkamódszerét mindig titokzatos homályba burkoló zenész az előzetes szerint először engedi közelebb a kamerát a megszokottnál, de a film valószínűleg nem a szokásos, beszélőfejes portré lesz Cave-ről.
A Lázadás művészete szekció is izgalmas. A kairói Tharír téri zavargások főszereplőit három évig követő A Tér, és a provokatív, radikális akcióiról híres ukrán feminista csoportot, a FEMENt a középpontjába állító Ukrajna nem egy bordély olyan helyekre kalauzolja a nézőt, amelyekről bár sokat hallhattunk/olvashattunk az elmúlt évek híreiben, ennyire közelről egyetlen híradós stáb sem mutatta be az aktuális hatalommal szembemenő aktivisták akcióit és hétköznapjait.
A filmeket angol és magyar felirattal vetítik a Toldi és a Művész moziban, a magyar versenyprogram és a nemzetközi szekciók mellett többek között koncertek, szakmai kerekasztal-beszélgetések, és ingyenes, információs vetítések is színesítik a programot. A vetítési időpontokról és a részletes napi programról a BUDOKU hivatalos honlapján tájékozódhatnak.