Kult Neuberger Eszter 2014. április. 13. 09:10

Viktoria győzelme - kiosztották a Hullámtörők-díjat

A bolgár Maya Vitkova: Viktoria című filmje kapta a Hullámtörők-díjat a 21. Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon. A háromtagú nemzetközi zsűritől különdíjat kapott még az izlandi Lovak és emberek című alkotás. A diákzsűri az Oroszlánszív című filmet, a közönség az Optimisták című dokumentumfilmet szerette a legjobban.

Jim Jarmusch: Halhatatlan szeretők című filmjének premier előtti vetítésével zárult a 21. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál. Az Urániában rendezett záró gálán Horváth György fesztiváligazgató vezényletével a háromtagú nemzetközi (brit, litván, magyar) zsűri az egyik korábbi cikkünkben bemutatott Viktoria című filmnek, Maya Vitkova első filmjének ítélte a nyolcezer eurós jutalommal járó Hullámtörők-díjat.

"Ez az első gyermekem, és most önök lehetnek a keresztszülei" - hallottuk hangüzenetében Maya Vitkova rendezőtől, aki noha a fesztivál ideje alatt Budapesten tartózkodott és filmjének egyik vetítésén is részt vett, a díjátadót már nem várta meg. " Úgysem szeretem a díjkiosztó ünnepségeket, mert mindig izgulok, hogy nem leszek a díjazottak között" - mondta, majd megköszönte a Hullámtörők-díjat, amely első nemzetközi elismerése is egyben.

Szász János rendező, a zsűri elnöke elmondta, hogy a "rendkívül bátor" fesztiválprogram filmjei közül nehezebb volt kiválasztani a legjobbat, végül szavazással döntöttek. "Már viszonylag az elején megegyeztünk, hogy az útkeresést és a bátorságot fogjuk jutalmazni"- mondta. A díjazott Viktoria női főszereplőjének "lélegzetelállító" teljesítményét méltatta, de a díjazást legfőképp azzal indokolta, hogy Vitkova filmje "egyéni hangon, bátran elmondott történet egy nő magányáról, a történelem szürrealitásában". Horváth György később hozzátette: biztosra tudja mondani, hogy ez a film volt az első bolgár díjazott a Titanic történetében, hiszen az első bolgár versenyfilm is a Viktoria volt.

A Hullámtörők-díjért induló összesen kilenc film közül a Lovak és emberek című izlandi alkotást, Benedikt Erlingsson filmjét különdíjjal jutalmazt a zsűri, egészen pontosan: "az izlandi emberek és lovak szenvedéseiről és örömeiről, az egymástól való kölcsönös függés egszerű de egyben komplex történetének klasszikus orosz drámára hajazó elmeséléséért".

Idén is volt diákzsűri, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Budapesti Kommunikációs Főiskola hallgatói egy svéd-finn koprodukciónak, az Oroszlánszív-nek adták a diákzsűri díját, az indoklás szerint azt díjazva, hogy a film "a rasszizmus komoly témáját képes volt könnyed és kedves humorban feloldani".

Figyelemre méltónak, és a dokumentumfilm-szekció számára különösen fontos visszajelzésnek tartotta Horváth György, hogy idén első alkalommal a közönségdíjat egy dokumentumfilm, a norvég Optimisták nyerte el, amely 4.8-as átlagpontszámot zsebelt be a közönségszavazáson résztvevőktől.

A 21.Titanic Filmfesztivállal filmjeivel kapcsolatos kapcsolatos ajánlóinkat, kritikáinkat, köztük a győztes Viktoria-ról szóló írásunkat (Nők a Titanicon)  itt olvashathák.

A Halhatatlan szeretők című filmről a hvg.hu-n hamarosan filmkritikát is olvashatnak.

 

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.