2014. április. 09. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 09. 10:48 Kult

Újabb világsztár jön Budapestre

A blues történetének élő legendája, John Mayall ad koncertet hétfőn a fővárosi Akvárium Klubban. A brit gitáros tavaly ünnepelte 80. születésnapját, mostani turnéja ennek jegyében zajlik, idén májusban pedig új stúdióalbummal jelentkezik.

A brit blues zene atyjaként emlegetett gitárhős, John Mayall hétfőn az Akvárium Klubban koncertezik. A blueslegenda 1965-től készít lemezeket, az általa alapított John Mayall & the Bluesbreakersben olyan hírességek fordultak meg, mint például Eric Clapton, Peter Green, Jack Bruce, John McVie, Mick Fleetwood vagy Mick Taylor. Májusban öt év szünet után jelenik meg következő albuma, A Special Life címmel.

Mostani formációja, a John Mayall Band öt éve létezik, a gitárost három amerikai zenész, Rocky Athas (gitár), Greg Rzab (basszusgitár) és Jay Davenport (dob) egészíti ki. Bár már ők sem igazán fiatalok - Athas 59, Rzab 54, Davenport pedig 53 éves - mindannyian a fiai lehetnének Mayallnak. A texasi Rocky Athas a fiatalon elhunyt Stevie Ray Vaughan barátja, iskolatársa volt, Greg Rzab Illinois államban született, korábban zenélt együtt Willie Dixonnal, Albert Collinsszal és Buddy Guyjal, és a Bluesbreakersben is megfordult a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján. Jay Davenport Chicago környékén él és zenél, játszott Junior Wellsszel, Pinetop Perkinsszel.

John Mayall apja dzsesszgitáros volt, akinek lemezgyűjteménye jelentős szerepet játszott zenei ízlésének irányításában. Szülővárosa, Manchester képzőművészeti iskolájában tanult, első zenekarát, a Powerhouse Fourt főiskolásként alakította. 1951-55 között a brit királyi hadseregben szolgált, például Koreában. Hazatérve megalapította Blues Syndicate nevű együttesét, majd 1963 januárjában Alexis Korner ösztönzésére Londonba költözött.

Zenekarában, a Bluesbreakersben a brit blues zene történetének szinte minden fontos szereplője megfordult, mintegy félszáz lemezt jelentettek meg. Mayall 1968 nyarán feloszlatta a csapatot és Kaliforniába költözött, saját neve alatt folytatta a koncertezést és a lemezkészítést. A Bluesbreakerst régi tagokkal (Mick Taylor, John McVie, Collin Allen) 1982-ben újra összehívta, de a tagság később is cserélődött. Dalszövegei az életből táplálkoznak, gyakran önéletrajzi elemeket tartalmaznak. Gitárjátéka mellett sajátos, fejhangú éneke is azonnal felismerhető, szájharmonikázása, boogie-woogie zongorajátéka szintén kivívta a szakma elismerését.

John Mayall eddig 12 alkalommal koncertezett Magyarországon, először 1985-ben a Kisstadionban, legutóbb 2010-ben a StarGarden fesztiválon. Budapestre Münchenből érkezik, ahol vasárnap játszik, a magyar fővárosból pedig Németországba utazik vissza, ahol április 15-én kedden már Nürnbergben játszik. Az 80th Birthday Celebration Tour keretében májustól szeptemberig észak-amerikai állomások következnek, októbertől pedig az Egyesült Államokban lép fel a John Mayall Band.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.