Négy magyar színház a botrány ellenére is elmegy Bécsbe
A Forte Társulat, a Pintér Béla és Társulata, a Katona József Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság részt vesz a bécsi Burgtheater, az osztrák nemzeti színház pénteken kezdődő Magyarország Fesztiválján az igazgató menesztése ellenére is. Eredetileg a Nemzeti Színház és a Krétakör egy-egy előadása is szerepelt volna a programban, de ők visszamondták.
"A jelenleg kialakult helyzet, a Burgtheater gazdálkodásával kapcsolatos folyamatban lévő vizsgálatok ellenére úgy döntöttünk, hogy a meghívott előadásainkkal részt veszünk a Szene Ungarn fesztiválon" – áll a négy társulat közösen kiadott, az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
Mint hangsúlyozzák, társulataik a Burgtheaterrel és nem annak felmentett igazgatójával állnak szerződéses viszonyban. "Ítélkezni a hivatalos vizsgálatok lezárultáig nem szeretnénk" – olvasható a társulatok vezetői – Horváth Csaba, Pintér Béla, Máté Gábor és Bodó Viktor – által aláírt dokumentumban. Hangsúlyozták: ők azért döntöttek a fellépés mellett, mert nem szeretnék, ha károsulnának azok, akik megvették a jegyet és kíváncsiak az előadásaikra.
A Burgtheater fesztiválján magyar színházi előadások szerepelnek, a közönség összesen három színpadi előadást, egy zenés irodalmi műsort és egy felolvasóestet nézhet meg, emellett egy pódiumbeszélgetést is rendeznek.
A fesztivál "az identitásért színházi eszközökkel folytatott küzdelem" témakörét járja körül. A rendezvényen a Forte Társulat Kristóf Ágota A nagy füzet című regényének Horváth Csaba rendezte színpadi feldolgozásával szerepel. A Katona József Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság közös produkciójában Bodó Viktor Anamnesis című rendezése látható. A Pintér Béla és Társulata a Szutyok című darabbal vesz részt a fesztiválon. A darabokat magyar nyelven, német feliratozással adják elő.
A felolvasóest vendége Tóth Krisztina költő-író, a vasárnapi pódiumbeszélgetés a független és az állami színházak magyarországi helyzetéről szól. Emellett Márton László író, Kovalik Balázs rendező és Oláh Kálmán zongoraművész részvételével zenés irodalmi estet is rendeznek.
Eredetileg a Nemzeti Színház és a Krétakör egy-egy előadása is szerepelt volna a programban, a Burgtheater körül kialakult bizonytalan helyzet miatt azonban Vidnyánszky Attila februárban lemondta az általa rendezett Johanna a máglyán című darab bécsi bemutatását. A Krétakör pedig szerdán jelezte, hogy nem vesz részt Korrupció című előadásával a fesztiválon. Döntésüket azzal indokolták, hogy a Burgtheater gazdálkodása körüli helyzet miatt erkölcsileg elfogadhatatlannak tartanák a szereplést. A bécsi szervezők a lemondott előadások helyett nem terveznek pótelőadásokat.
A bizonytalan helyzet azért alakult ki a Burgtheaternél, mert a színház felügyelőtanácsa február végi jelentésében okirat- és mérleghamisítást, valamint hűtlen kezelést állapított meg, emellett több mint 8,3 millió eurós hiány alakult ki a 2012/13-as évadra a német nyelvterület legjobban dotált színházánál.