Száz évvel ezelőtt született Tove Jansson finn író, akinek troll figuráit mintázó mesekönyvei világszerte 15 millió példányban keltek el, és a finnek sajátságos érzelmi világát jelenítik meg. Meséivel Jansson nem csupán a kisgyerekekhez akart eljutni: az északi emberek mindennapjait bemutató történeteiben feldolgozta a második világháborút, édesanyja elvesztését és a nőkhöz fűződő szerelmi kapcsolatait is. Centenáriumát az egész világon ünneplik.
A művészcsaládból származó finn szerző soha nem félt megosztani érzéseit a közönségével. Bár elsősorban gyerekeknek írt meséket, azokban olyan motívumok voltak, amelyek mögött a felnőttek felismerhették a fontosabb társadalmi kérdéseket, a második világháború borzalmait és az erős érzelmi szálakat, amelyek Tove Janssont szerelmeihez fűzték - olvasható a BBC oldalán.
Első könyve a vízilovakhoz hasonlító muminokról szól. 1945-ben adták ki, és a finnek háborútól való félelmeit jeleníti meg. A mesében a muminok a nagy árvíz elől menekülve keresik az üstököst - az író így utalt a bombázások elől menekülő helsinkiekre. Már ebben a könyvébe is beleszőtte saját érzéseit, például a háborúban harcoló testvérének hiányát.
Borús gondolatok mesés elemekkel
A szerző depresszióját feledtették 1951-től elért sikerei, amelyek először Angliában érték: a London’s Evening Newsban jelentek meg először külföldön a muminok. Pályafutásában innentől kezdve nem volt törés, két éven belül a világ 120 újsága hozta le napról-napra a muminok kalandját.
Miközben a Walt Disney is szeretett volna vele dolgozni, rátalált az első nagy szerelem, melyet szintén beépített meséibe: két új szereplő jelent meg írásaiban, akik soha nem engedik el egymás kezét, és szerelmüket egy ládában hordozzák, amit egy nagy rubint jelképez. Finnországban Janssen fiatalkorában illegális volt az egyneműek szerelme.
Karrierjének egy fontos állomása volt, amikor úgy érezte, hogy a túlzott megfelelési kényszer és a képregény forma állandósága kivett belőle minden kreativitást.„Azok az átkozott muminok, többé hallani sem akarok róluk, legszívesebben lehánynám őket” - mondta egyszer. Válságából egy friss szerelem rángatta ki, és újabb könyv született a mumin családról, benne egy új figurával. Szintén művész társával élt haláláig, a nyarakat a Finn Öbölben, a víz mellett töltötték.
Semmi más nem számít igazán, csak az élet apró örömei
A finn gyerekek és az éjszakiak általában az ő történetein nőttek fel, nekik teljesen természetes volt az, amit Janssen is átadott könyveiben: a víz közelségét és szeretetét, a kirándulások élményeit, a másság elfogadását és a melankóliát. Édesanyja halálának feldolgozásával zárta le a mumin könyvsorozatot, a tragikus elemek a befejező kötetből sem hiányoztak.
Finnországban ma is az egyik legjövedelmezőbb cég a Tore Janssen unokahúga által vezetett vállalat, amelynek Helsinkiben lévő irodájából rá lehet látni a Finn Öbölre. A finnek ma is ugyanúgy rajonganak a meséért, a legtöbb otthonban megtalálhatók a muminos relikviák, Naanteliben pedig egy egész tematikus parkot építettek a Muminvilág bemutatására.
Tore Janssen születésének századik évfordulójáról nemcsak szülőföldjén, de Japánban, az Egyesült Államokban és Európában is megemlékeznek.