2014. március. 10. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 10. 15:48 Kult

Amit Hitlerék ócsároltak, azt most New Yorkban megnézheti

Kiállítás nyílik márciusban New Yorkban azokból a művekből, amiket a náci birodalom elkorcsosult művészetnek bélyegzett. A gyűjtemény szembesíti a látogatókat a náci párt kegyetlenségével a kiállított művészekkel szemben és ideológiai magyarázatot is nyújt gyűlölködésükre.

„Amerre csak néznek, a művészet degenerációját, arcátlanságát és inkompetenciáját látják maguk körül” - így kezdte a világtörténelem legszégyenteljesebb művészeti kiállításának megnyitóját Hitler kedvenc művésze, Adolf Ziegler 1937-ben. A BBC által felidézett beszédben Ziegler arra a mintegy 600 különféle szoborra, festményre és karcolatra utalt, melyek először a müncheni Hofgartenben, majd az ország számos más pontján, később Bécsben és Salzburgban is megtekinthetők voltak, mint a „művészet szégyene” maga.

A náci párt által táplált sokk és megvetés övezte az avantgárd művészetet, a kiállítást négy hónap alatt kétmillióan látták, így valóságos tömegek osztoztak Hitlerék többek között Kandinsky, Klee és Kircher modernista művészetének ócsárolásában. A párt által 1937-ben megnyitott kiállítás különlegessége volt, hogy a művekről nem lehetett a katalógusban olvasni, a falakat viszont gúnyos, élcelődő és antiszemita szlogenekkel borították a képek aláírásaként.

A náci párt által kitaszított műveket a New York-i Neue Galerie-ben állítják ki március 13-tól. Ronald Lauder, a galéria vezetője szerint „azzal, hogy megmondták a németeknek, melyik az értékes és melyik a megvetendő művészet, a nácik később arra is befolyással voltak, hogy a nép végül melyik embert és vallást tartsa érdemesnek a fennmaradásra, ekképpen pedig kit és mit a halálra”.

Újonnan nyíló kiállításában Lauder rámutat, hogy valójában elsősorban nem Hitler, hanem propagandistája, Goebbles szüleménye volt a művészet számukra nem kívánatos ágát megsemmisítő céllal létrehozott kiállítás, valamint arra is, hogy a szégyenteljes művészettel szemben a nácik egy valós alternatívát is kínáltak a művészet-kedvelő embereknek - olyan műveket is egy csokorba gyűjtöttek, melyek csodálását jóváhagyták.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.