2014. február. 10. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 10. 14:52 Kult

Műalkotást vakolt be a lelkes kőműves

A ravennai Művészeti Múzeumban dolgozgató szakmunkás nem vette észre, hogy a falon felfedezett lyuk egy installáció része.

Befalaztak egy lyukat egy olaszországi múzeumban, a lyuk azonban egy művészi installáció része volt.

Az incidens a kortárs alkotásoknak szentelt ravennai Művészeti Múzeumban (MAR) történt. A termek karbantartásával megbízott kőműves lyukat látott a falon, s nem tétovázott, azonnal betapasztotta. 

A múzeum igazgatója vette észre, hogy az egyik kiállított alkotás "sérült meg". A lyuk ugyanis az Eron néven ismert olasz utcaművész alkotásának része volt – jelentette az olasz sajtó. 

A művész – eredeti nevén Davide Salvadei – egy földre zuhant tükröt ábrázolt. A múzeumi terem falára a leesett tükör által hagyott, árnyékolt nyomot festette fel, és hogy művét valóságosabbá tegye, még egy lyukat is ütött az elképzelt tükör fölé. Innen esett ki az a szög, amelyen a tükör lógott a falon. 

A hatás annyira valóságos volt, hogy a terembe belépők azonnal a padlóra néztek a (nem létező) üvegszilánkokat keresve. Egyedül a kőműves nem figyelt a részletekre, és eltüntette a falról a lyukat. 

Előbb-utóbb úgyis lefestették volna a falat is. A mesterember nem tett mást, mint a művem hitelességét igazolta. Sikerült vele is elhitetnem, hogy a mesterségesen fúrt lyuk igazi – hangoztatta a művész. 

A rimini születésű Eron nemzetközileg ismert alkotó, művei az olaszországi nagyvárosokon kívül megtalálhatók egyebek közt Kölnben, New Yorkban, Kairóban. Egy olasz szakfolyóirat az 1990-es évek végén a legjobb olasz utcaművésszé nyilvánította.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.