2014. február. 03. 18:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 03. 18:21 Kult

Háborog egy gyűjtő, elégethetik a hamis Chagallját

Könnyen lehet, hogy elégetik egy brit gyűjtő két évtizede százezer fontért vásárolt Chagall-festményét, amelyről egy francia szakértői bizottság megállapította, hogy hamisítvány, az ottani törvények értelmében ezért meg kell semmisíteni.

Martin Langot, a brit gyűjtőt a döntés összezavarta, de még mindig reméli, hogy visszaadják neki a képet.

Az üzletember 1992-ben vásárolta a fekvő női aktot ábrázoló akvarellt százezer fontért abban a hitben, hogy a mű Marc Chagall hiteles alkotása, amely 1909-1910 környékén született. Lang fia a közelmúltban egy hamisításokról szóló BBC műsor szakértőit kérte fel, hogy állapítsák meg, autentikus-e a festmény.

A hitelesség megállapítására Párizsba küldték a művet a Chagall Bizottsághoz, amelyet az orosz származású Chagall unokája működtet nagyapja örökségének megőrzésére. A bizottság azonban kijelentette, hogy a festmény hamisítvány, és a francia törvények értelmében meg kell semmisíteni.

Lang szerint az egésznek semmi értelme, olyan, mintha "bosszút akarnának állni". A gyűjtő szerint a mű az ő tulajdona, és nem érti, hogy "a bizottság miért ilyen drákói". Azt mondta, nem a hozzá hasonló művészetszeretőket kellene megbüntetni a hamisításért. "Úgy tűnik csak eltántorítják a becsületes embereket attól, hogy hitelesítsék a birtokukba került műalkotásokat" - mondta.

A BBC műsorvezetője, Fiona Bruce elmondta: a 63 esztendős Langot nem tájékoztatták arról, hogy a festményét megsemmisíthetik, ha hamisnak bizonyul. "Martin csak a Chagall Bizottsággal hitelesíttethette a képét, nem volt más választása. De azt nem tisztázták vele, hogy ha a bizottságnak nem tetszik a festmény, elégethetik. Hogy fordul majd valaki megint a bizottsághoz egy képpel, annak tudatában, hogy így reagálnak?" - tette fel a kérdést Bruce.

Az 1985-ben elhunyt Chagall az egyik legnagyobb hatású modernista festőművész volt, munkái dollármilliókért cserélnek gazdát.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.