Kult hvg.hu 2014. január. 29. 17:52

A szakszervezet szerint csak "terelnek" Balogék a lemondott múzeumigazgató ügyében

Nemcsak erkölcsi kár, hanem az Iparművészeti Múzeum "nehezen helyreállított szakmaisága komoly csorbát szenvedhet" azután, hogy az igazgató, Takács Imre lemondott - közölte a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete. Szerintük az Esterházy kincsek és a kelet-ázsiai gyűjtemény sorsa iránti, felmondással is megerősített aggodalomra "nem válasz" az a minisztériumi közlemény, mely szerint Takács Imre nem végzett el egy kötelezően előírt tanfolyamot.

Az Emmi kedden közölte: egy vezetői tanfolyam hiánya miatt akkor is felmentették volna Iparművészeti Múzeum főigazgatóját, ha nem mond le magától. Takács Imre korábban azzal indokolta távozását, hogy nem hozhatók összhangba főigazgatói programjával azok a kormányzati szándékok, amelyekről tudomást szerzett: itt az Esterházy-kincstár múzeumból való kivételére gondolt, illetve a Kelet-ázsiai gyűjtemény áthelyezésére a Szépművészeti Múzeumhoz.

A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete szerdán közölte: támogatja a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat kezdeményezését, melyben azt kérik, hogy Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője a tervezett gyors változtatások helyett biztosítson teret és időt az Iparművészeti Múzeumban felmerült szakmai kérdések széles körű megvitatására.

MTI / Földi Imre

"Szakszervezetünk a leghatározottabban tiltakozott annak a törvénymódosításnak az előkészítésekor, amely tavaly ősszel lehetővé tette, hogy a „miniszter a nemzeti kulturális érdekre figyelemmel és a széles körű hozzáférés céljait szem előtt tartva határozott időre kijelölheti a muzeális intézmény alapleltárában szereplő, állami tulajdonban lévő kulturális javak őrzési vagy bemutatási helyét”. Felhívtuk a figyelmet, hogy ez az intézkedés nem csak indokolatlan, és a múzeumi szakmára nézve sértő, de emellett veszélyes és súlyos gondokat fog okozni" - emlékeztetnek.

Szerintük az "első meghökkentő esemény" az volt, amikor két hónappal ezelőtt az Iparművészeti Múzeum Esterházy gyűjteményének a kiállítását az Emberi Erőforrások Minisztériuma betiltotta. "Kézzel fogható kár ekkor még nem keletkezett, de a magyar kultúrpolitikában visszalépés történt. Olyan önkényes eljárásra került sor, amire országos közgyűjteményben 30-40 éve nem volt példa" - írják. 

"Az pedig, hogy a Magyar Iparművészeti Múzeum szakmailag elismert igazgatója, Takács Imre lemondott nemcsak erkölcsi kár, hanem az intézmény nehezen helyreállított szakmaisága komoly csorbát szenvedhet. Az Iparművészeti Múzeum Magyarország egyik legrégebbi és legjelentősebb múzeumának az egyike. Önmagában véve a gyűjteményével, az épületével, a szakember gárdájával együtt nemzeti kincs, aminek a gyengülése veszteség" - fejtik ki véleményüket.

A szakszervezet szerint további károk keletkezhetnek magában a gyűjteményben is. "Takács Imre világosan leírta, hogy a gyűjtemény restaurálásához és megőrzéséhez az Iparművészeti Múzeum öt nagy restaurátor-műhelyében rendelkezésre áll a szakértelem és minden egyéb feltétel. Fertődön viszont ezt eddig senki nem garantálta. Nehezen elképzelhető, hogy a különböző fajtájú és korú tárgyak mindegyikéhez jól értő szakembergárdát sikerül ott kialakítani. Ugyanez a helyzet a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeummal, amelyet viszont a Szépművészeti Múzeumnak akar visszaadni a tárca, de az ő szakembereik nem az iparművészet terén jártasak" - írják.

"Az Esterházy kincsek és a kelet-ázsiai gyűjtemény sorsa iránti, felmondással is megerősített aggodalomra viszont nem válasz az a minisztériumi közlemény, mely szerint Takács Imre nem végzett el egy kötelezően előírt tanfolyamot. Feltételezésünk szerint az akkreditált államháztartási és vezetői képzésről van szó, amelyre vonatkozó törvényi előírásokat kétszer módosították az elmúlt másfél évben, tehát három féle különböző változata volt érvényben, de egyik jogszabályi előírás miatt sem mentettek fel vezetőket. Erősen meglepő, hogy éppen most készült a minisztérium az első ilyen lépésre" - olvasható közleményükben.

"Mindettől függetlenül a műkincsek jövője iránti megalapozott aggodalomnak és Takács Imre tanfolyami végzettségének nincs semmi köze egymáshoz. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a felelős minisztérium nem összetartozó ügyekben és ad hoc előráncigált kritikával tereli el a figyelmet s nemzeti örökség veszélyeztetettségéről, ahelyett, hogy a műkincsek védelmével és a hatáskörébe tartozó intézményrendszer aggályainak komolyan vételével foglalkozna" - zárul a közlemény.

Mint arról korábban beszámoltunk, tavaly ősszel az Országgyűlés, Gyimesi Endre és L. Simon László fideszes képviselők javaslatára módosította a múzeumi törvényt, lehetővé téve, hogy miniszteri utasításra leakasszanak a falról egy-egy műtárgyat, és átvigyék oda, ahol a kormány szerint jobb helyen van. A döntés közvetlen előzménye, hogy az Esterházy-kastélyért felelős kormánybiztos bepanaszolta a szerinte ellenálló múzeumokat, mire Orbán Viktor miniszterelnök utasította az emberi erőforrások miniszterét, hogy dolgozzon ki törvénymódosítást.

Takács Imre akkor a hvg.hu-nak azt mondta: a kormánybiztos által használt „ellenállás” kifejezés nem helyes, hiszen ők nem „forradalmárok”, de valóban voltak szakmai jellegű aggályaik, véleményük, illetve egy komplett javaslatot is letettek az asztalra. A törvénymódosítást a parlament a szakmai aggályok ellenére is elfogadta.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.