Száz éves a keresztrejtvény. Az első még rombusz alakú volt és harmincegy meghatározást kellett kitalálnia az olvasóknak. Kitalálója nem gazdagodott meg.
1913 decemberében karácsonyi lázban égett a New York World szerkesztősége is. A főszerkesztő az ünnepnapokra még egy szórakoztató melléklettel akarta olvasóit meglepni. Mindenki teljes gőzzel dolgozott, de egy újságíró dolga különösen nehéz volt. Mivel Arthur Wynne, a szórakoztató rovat vezetője a főszerkesztő kedvében akart járni, egy vadonatúj játékot kellett kitalálnia, amivel az olvasók napokig elbíbelődhetnek.
1913. december 21-én a New York World vasárnapi kiadásában jelent meg a világ első keresztrejtvénye. Az akkor még rombusz alakú találmány olyan jól sikerült, hogy rövid időn belül olvasói levelek lepték el a szerkesztőséget, azt tudakolva, mikor jelenik meg az újabb rejtvény. A szedők nagy bosszúságára – mivel a kis négyzeteket kirakni fáradságos munka volt – egy hét múlva ismét és aztán hétről hétre. Sok amerikai, aki addig nem vásárolt újságot, már alig várta az újabb rejtvényeket és rohant az újságos bódékhoz. Wynne a kezdeti kiadásokban lassan finomított a rejtvényen. A szavak elválasztására fekete négyzeteket helyezett el, majd a mai formában rendezte el a sorokat és oszlopokat.
Wynne néhány évig az egyetlen keresztrejtvénykészítő volt. A többi amerikai újság csak átvette a New York World rejtvényeit, mert egyetlen szerkesztő sem mert ebbe a szóakrobatikába belevágni. És bár valóságos rejtvénykultusz alakult ki, Wynne nem gazdagodott meg a találmányából, mert elfelejtette azt szabadalmaztatni. Így aztán a húszas évekre már a legtöbb újság keresztrejtvény készítőt is alkalmazott.
De nem Amerikában lennénk, ha valaki nem fedezte volna fel a keresztrejtvényben rejlő pénzt. A fiatal kiadó Dick Simon nagynénje állítólag megkérdezte unokaöccsét, nem adhatna-e ki egy egész könyvet tele olyan keresztrejtvényekkel, mint amik a New York World-ben jelennek meg. Simon felkereste hát az újságot, előadta kérdését a főszerkesztőnek, akinek nem volt kifogása a könyv ellen.
Az első kiadás háromezer hatszáz példányban kelt el, de egy évre rá már négyszázezernél tartott az eladások száma. A Simon&Schuster kiadónak rendkívüli bevételt hoztak a rejtvények, és a mai napig ez az egyik legnagyobb angol nyelvű kiadó.
Wynne lánya Catherine Wynne Cutler mégis úgy véli, apja soha nem mérgelődött a kihagyott esélyen. „Élvezte, hogy őt nevezik a modern keresztrejtvények apjának”, mondta nemrégiben a CBS televzió egyik műsorában.